Podatek od zakupu samochodu – kto i kiedy musi go zapłacić?

Kupiłeś właśnie auto? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym. Z naszego artykułu dowiesz się, na kim spoczywa ten obowiązek, ile wynosi oraz kto jest z niego zwolniony.

Czym jest podatek od zakupu samochodu?

Podejmując decyzję o zakupie samochodu, nie zawsze myśli się o formalnościach, urzędach czy podatkach. Warto jednak mieć je na uwadze. Ponieważ, kiedy o nich zapomnisz, urząd skarbowy może upomnieć się o swoje. Tak jest w przypadku podatku od zakupu samochodu. Czym on jest? Jest to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych. Zakup samochodu, otrzymanie pożyczki czy darowizny to tylko niektóre przykłady, kiedy trzeba zapłacić PCC. Na jego zapłatę jest 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży. Podatek ten istnieje od 2001 roku. Jego wysokość zależy od rodzaju umowy. I tak PCC dla umowy pożyczki to 0,5%. W przypadku sprzedaży samochodu podatek wynosi 2%. Co jednak istotne wysokość podatku zależy od wartości rynkowej samochodu. Nie zawsze kwota ta pokrywa się z ceną, za jaką go kupiliśmy. Jeśli jego wartość jest zaniżona, urząd skarbowy może wezwać do dopłaty podatku wynikającego z różnicy w wartości. Trzeba również pamiętać, że za zaniżenie wartości pojazdu mogą grozić konsekwencje karne i skarbowe.

Kto płaci podatek za samochód?

Podatek od zakupu samochodu nie zawsze jest obowiązkowy. Kto zatem musi go zapłacić?
Samochód podlega podatkowi, kiedy nie jest kupowany na fakturę VAT, a jego wartość przekracza 1000 zł. Pokażmy to na przykładzie.
Marek decyduje się na zakup samochodu prosto z salonu. Znajduje wymarzony model, wpłaca pieniądze i otrzymuje kluczyki. Podczas sprzedaży salon wystawił mu fakturę. Na niej jest nie tylko koszt pojazdu, ale także podatek VAT. W takim przypadku Marek nie musi zawracać sobie głowy podatkiem od samochodu tylko cieszyć się jazdą nowym autem.
Inaczej jest w przypadku Andrzeja. W odróżnieniu od Marka nie decyduje się on zakup nowego auta z salonu. Zamiast tego znalazł ciekawą ofertę od prywatnego sprzedawcy. Umówił się, zgodził się na warunki i wpłacił pieniądze. Sprzedający nie był jednak płatnikiem VAT, dlatego nie mógł wystawić faktury. Z tego powodu Andrzej musiał pamiętać o tym, aby zapłacić podatek przy zawarciu umowy kupna w wysokości 2% wartości samochodu.

Kto jest zwolniony z podatku od kupna samochodu?

Powiedzieliśmy już, że podatek od kupna samochodu dotyczy tych osób, które kupują pojazd od osób prywatnych. Nie dotyczy on transakcji opodatkowanej podatkiem VAT (np. zakup z salonu) oraz transakcji gdy przynajmniej jedna ze stron umowy jest zwolniona z podatku VAT.

Oprócz takich sytuacji są jeszcze inne wyjątki, o których warto pamiętać. Podatek PCC nie obowiązuje także wtedy, kiedy sprzedaż jest dokonywana w inny kraju. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy umowa ze sprzedawcą jest zawierana w Polsce, a samochód jest za granicą. W takim przypadku powstaje obowiązek zapłaty PCC.

Z podatku od zakupu samochodu są zwolnione też osoby niepełnosprawne, jeżeli pojazd został zakupiony na własny użytek, a nabywcy legitymują się:

  • orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności z uwagi na choroby narządów ruchu.

Czym grozi brak opłaconego PCC?

Co się stanie, jeśli zapomnisz o podatku przy zakupie samochodu? Najlepiej jak najszybciej zgłoś się do urzędu skarbowego i wyraź czynny żal. Dzięki temu możesz liczyć na łagodniejsze potraktowanie. Nieopłacenie podatku od zakupu samochodu to wykroczenie, a w niektórych przypadkach nawet przestępstwo skarbowe. Konsekwencje zależą od rodzaju przewinienia.

Urząd ma prawo nałożenia kary za opóźnienie. Jej wysokość zależy od wartości płacy minimalnej. Przykładowo w pierwszej połowie 2023 roku taka kara może wynosić od 349 zł (jest to 1/10 płacy minimalnej) do nawet 69 800 zł (20-krotność płacy minimalnej).

Chociaż podatek za samochód jest wymagany tylko w określonych sytuacjach, warto wiedzieć o nim więcej. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji i będziesz miał pewność, że udało Ci się dopełnić wszystkich formalności związanych z zakupem samochodu.