Sprzedaż i kupno samochodu z kredytem – jak wygląda?

Spłacasz kredyt na samochód, ale chcesz zmienić auto i nie wiesz, czy to możliwe? A może interesuje Cię kupno samochodu z niespłaconym kredytem? W poniższym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat tych zagadnień.

Sprzedaż samochodu z kredytem

Sprzedaż auta z kredytem jest możliwa, choć może wymagać dopełnienia większej liczby formalności. Jeśli masz kredyt gotówkowy na samochód, to sprzedaż pojazdu nie stanowi żadnego problemu – możesz po prostu wystawić auto na sprzedaż, a następnie dalej spłacać raty. Banku nie interesuje bowiem, na jaki cel zaciągnąłeś zobowiązanie. Inaczej przedstawia się natomiast sprawa z kredytem samochodowym. To bardzo popularna forma finansowania pojazdu, na którą decyduje się wiele osób ze względu na atrakcyjne warunki – kredyty te są zazwyczaj tańsze niż pożyczki gotówkowe. Jednak w przypadku chęci sprzedaży pojazdu, sposób ten czasami okazuje się problematyczny. Od formy zabezpieczenia zależy bowiem, czy w ogóle możesz sprzedać spłacane wciąż auto.

Jak sprzedać samochód z kredytem?

Zazwyczaj bank lub instytucja finansowa figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel. Musi więc wyrazić zgodę na zbycie auta. Należy też pamiętać, że gdy bank lub instytucja finansowa zgodzi się na dokonanie transakcji, to w umowie sprzedaży będzie widniał jako strona, ponieważ formalnie jest on jego współwłaścicielem. W przypadku decyzji pozytywnej uzyskane ze sprzedaży pieniądze najpierw trafią na spłatę zobowiązania, a później bank lub instytucja finansowa odda Ci resztę kwoty, a także odeśle dokumenty zwrotnego przeniesienia własności. Dopiero wówczas kupujący będzie mógł przerejestrować auto.

Alternatywnym rozwiązaniem jest podpisanie przez kupującego cesji wierzytelności. Jest ono możliwe do zrealizowania, jednakże wymaga dopełnienia wielu formalności. W tym przypadku konieczna jest zgoda banku lub firmy kredytującej samochód. Osoba, która zechce odkupić od Ciebie auto, musi wystosować wniosek o przejęcie zadłużenia. Następnie bank lub instytucja finansowa sprawdzi jej zdolność kredytową, aby ustalić, czy będzie w stanie regularnie spłacać pożyczkę na pojazd. Może się więc zdarzyć tak, że pomimo wstępnej zgody instytucji na zbycie auta, cała procedura zostanie wstrzymana ze względu na brak zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Rozwiązanie to wiąże się także z koniecznością przerejestrowania samochodu.

W przypadku natomiast ustanowienia zastawu rejestrowego sprzedaż samochodu z kredytem jest niemożliwa aż do czasu spłaty kredytu. Można jednak zawrzeć z kupującym pojazd przedwstępną umowę sprzedaży samochodu, w której znajdzie się zapis o przelaniu przez niego na konto banku sumy niezbędnej do spłaty zobowiązania. Dopiero gdy tak się stanie, zastaw może zostać zdjęty, a Ty będziesz mógł zawrzeć właściwą umowę sprzedaży.

Kupno samochodu z kredytem

Kupno samochodu z niespłaconym kredytem bywa opłacalne, ale wymaga dużej ostrożności. Jeżeli trafiłeś na bardzo atrakcyjną cenowo okazję i jesteś skłonny dokonać zakupu, najpierw zapoznaj się z dokumentacją pojazdu. Jeżeli na auto właściciel zaciągnął kredyt samochodowy, to koniecznie sprawdź warunki dotyczące zabezpieczenia finansowania, a także zgodę banku lub instytucji finansowej na zbycie samochodu. Bądź ostrożny – lepiej dokładnie przejrzeć wszystkie dokumenty, niż później żałować, że czegoś nie dopatrzyłeś i z zakupu atrakcyjnego cenowo auta zrobi się ogromny problem.