Oprocentowanie stałe czy zmienne? Jakie oprocentowanie wybrać przy kredycie gotówkowym?

Jeszcze niedawno kredyty ze zmiennym oprocentowaniem były najczęściej wybrane przez klientów, ze względu na atrakcyjność i finalnie niższe raty. Obecnie są klienci którzy zastanawiają się, czy wybrać oprocentowanie stałe, czy zmienne. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Jak zmienić oprocentowanie w trakcie trwania kredytu? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Oprocentowanie stałe, czyli spokojny sen?

Dla osób, które chcą się zdecydować na kredyt, oprocentowanie stałe czy zmienne jest bolączką. Lepiej zaryzykować czy mieć kilka lat spokojnego snu? Tak można najprościej scharakteryzować oba rodzaje oprocentowania.
W przypadku oprocentowania stałego stopa bazowa nie ulega zmianie nawet wtedy, kiedy zmieniają się stopy procentowe. Innymi słowami masz pewność, że Twoja rata kredytu nie wzrośnie i nie zmaleje.
Co jednak istotne, banki i instytucje finansowe nie udzielają obecnie kredytu ze stałym oprocentowaniem na całą długość okresu kredytowania. Większość z nich proponuje 5-10 lat stałego oprocentowania. Po tym czasie obowiązuje zmienna stopa procentowa.

Oprocentowanie zmienne – co trzeba wiedzieć?

Wyobraź sobie, że nie wiesz, ile będzie wynosić Twoja rata kredytu za pół roku. Może być taka sama, o połowę niższa lub większa. Czy jesteś w stanie zachować spokój? Wiele osób z oprocentowaniem zmiennym ma dzisiaj z tym problem.

O co chodzi z tym oprocentowaniem zmiennym? Jego największym problemem, a jednocześnie zaletą, są parametry, na jakich się opiera. Jest to przede wszystkim stawka stopy referencyjnej NBP, a także marża banku czy instytucji finansowej. W zależności od danego wskaźnika oprocentowanie jest aktualizowane co 3 lub 6 miesięcy. Kiedy drugi wskaźnik pozostaje niezmienny, pierwszy uzależniony jest od wysokości stóp procentowych. Jak większość z nas pamięta, podczas szczytu pandemii stopy procentowe znajdowały się one na rekordowo niskim poziomie. Jednak od października 2021 roku zaczęły rosnąć i możliwe, że możemy się spodziewać kolejnych wzrostów.

Dlatego, jeśli nie wiesz, czy wybrać oprocentowanie stałe, czy zmienne, sprawdź, czy stać Cię na nagłą podwyżkę raty kredytu. Dla wielu osób stałe oprocentowanie to spokojniejszy sen i dodatkowy czas na ewentualną podwyżkę stóp procentowych.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Zastanawiasz, czy zdecydować się na oprocentowanie zmienne, czy stałe? Obecne podwyżki stóp procentowych wywołały niemałą panikę wśród kredytobiorców. Wielu z nich żałuje podjętej wcześniej decyzji.

Trzeba jednak zaznaczyć, że kredyt z oprocentowaniem zmiennym był najczęściej proponowany przez banki i instytucje finansowe. Utrzymywanie się stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie powodowało, że taki kredyt opłacał się zarówno bankom / instytucjom finansowym, jak i klientom. Wszystko zmieniło się wraz z podwyżkami NBP.

Jak wybrać kredyt? Oprocentowanie stałe czy zmienne? Jak zachowają się stopy procentowe? Zaciąganie kredytów gotówkowych wiąże się z szeregiem pytań. Aby znaleźć na nie odpowiedź, warto przyjrzeć się swoim finansom, a także poprosić o pomoc specjalistę. W końcu to oprocentowanie decyduje o tym, ile pieniędzy oddamy bankowi czy instytucji finansowej. Warto podjąć decyzję świadomie.