Opóźnienie w spłacie kredytu – jakie konsekwencje nam grożą

Pominąłeś jedną ratę kredytu i obawiasz się konsekwencji? A może Twój dług rośnie już od jakiegoś czasu i otrzymujesz kolejne ponaglenia? Zobacz, jakie konsekwencje grożą Ci za opóźnienia w spłacie kredytu.

Jak długo można nie płacić rat kredytu?

Zasadniczo każda zwłoka w płaceniu rat  jest źle widziana. Wierzyciel ma bowiem prawo do wszczęcia procedury windykacyjnej nawet od daty powstania zaległości w spłacie zobowiązania. Czy tak się dzieje? Na szczęście banki oraz instytucje finansowe dają trochę czasu klientom, aby mogli oni spłacić należność.
Kary za opóźnienia w spłacie kredytu zwykle są naliczane po 7-14 dniach. Jeśli nie udało się do tego czasu uregulować zaległości, możesz otrzymać pierwsze wezwanie do zapłaty. Co więcej, wszelkie opóźnienia są przekazywanie m.in.: do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Negatywne wpisy wpływają na Twoją zdolność kredytową i w przyszłości mogą uniemożliwić Ci wzięcie nie tylko kolejnego kredytu, ale również pożyczki czy abonamentu telefonicznego. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Opóźnienia w spłacie kredytu – co zrobić?

Zacznijmy od tego, że ani windykacja, ani postępowanie sądowe nie jest korzystne dla obu stron. Wymaga bowiem czasu i wysiłku, aby dowieść swoich praw. Dlatego banki i instytucje finansowe są chętne, aby porozumieć się z dłużnikiem już na wstępnej fazie problemu ze spłatą. Jeśli wiesz, że spłata kolejnej raty kredytu jest dla Ciebie problemem, poinformuj o tym kredytodawcę. Dzięki temu nie tylko wspólnie znajdziecie rozwiązanie, ale również zwiększysz zaufanie banku do Ciebie. Banki i instytucje finansowe są bowiem nastawione na współpracę. Kontaktu z nimi nie należy unikać również wtedy, kiedy przyszedł już pierwszy monit (czyli listowna forma powiadomienia dłużnika o tym, że termin spłaty upłynął, z jednoczesną prośbą o spłatę w terminie 7 dni). Jeśli do tego doszło, skontaktuj się z wierzycielem i przedstaw mu swoją sytuację.

Co bank może zrobić w takiej sytuacji? Możliwości jest wiele. Zależą one głównie od rodzaju kredytu. Może zaproponować zawieszenie rat, karencję lub zmianę warunków zadłużenia. Często wybieraną opcją są wakacje kredytowe. Polegają one na zawieszeniu spłaty kredytu. Wówczas nieopłacone raty wydłużają okres kredytowania.

Co grozi za opóźnienia w spłacie kredytu?

Jak długo można nie płacić rat? Najlepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji w ogóle. Każde opóźnienie jest odnotowywane w historii spłat. Brak spłaty zaś prowadzi do wszczęcia postępowania windykacyjnego, które może zakończyć się nawet postępowaniem sądowym.

Wysłanie monitu lub wezwania do zapłaty

Pierwszą rzeczą, z którą możemy się zetknąć w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu, jest wysłanie przypomnienia. Bank czy instytucja finansowa może wtedy wysłać monit lub wezwanie. Oprócz tego zdarza się, że wysyłane są SMS-y lub wykonywane telefony. Pamiętaj, że przypomnienia o braku spłaty kredytu mogą być dodatkowo płatne. Najczęściej maksymalna opłata wynosi 20 zł. Szczegółowe informacje znajdziesz w swojej umowie.
Co więcej, opłaty za przypomnienia nie mogą być dowolne. UOKiK podjął kroki ku temu, aby wysyłane monity i wezwania odpowiadały kosztom sporządzenia i wysłania pisma.

Odsetki za opóźnienia w spłacie kredytu

Pamiętaj, że kiedy masz dług na koncie, rośnie on z każdym dniem. Naliczane są bowiem odsetki karne, które zwiększają Twoje zadłużenie. Dlatego nie warto czekać z podjęciem działań, aby uregulować zaległość.

Ile wynoszą odsetki karne? Ich wysokość nie jest ustalana indywidualnie przez bank lub instytucję finansową. Kodeks cywilny ściśle określa to, ile powinny one wynosić. A zatem jest to suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktu procentowego. Informacje o odsetkach karnych powinny także znaleźć się w umowie kredytowej.

Opóźnienia w spłacie kredytu a BIK

Działania windykacyjne i odsetki karne nie są jedynymi konsekwencjami opóźnienia w spłacie kredytu. Oprócz tego trzeba liczyć się ze wpisem do biura informacji gospodarczej KRD lub BIG Infomonitor.

Jeśli Twój dług powstał co najmniej 60 dni temu i minęło 30 dni od poinformowania Cię o nim, musisz liczyć się z pojawieniem się negatywnej informacji w KRD. Pamiętaj, że Twoja historia kredytowa jest dostępna dla innych podmiotów przez 5 lat w BIK. Może to utrudniać zaciąganie kolejnych zobowiązań nie tylko w bankach, ale również w firmach telekomunikacyjnych czy leasingowych. Opóźnienia w spłacie kredytu nigdy nie są czymś pozytywnym. Dlatego warto nie dopuszczać do takich sytuacji.