Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy

Ubieganie się o kredyt wiąże się z wieloma formalnościami. Trzeba też sprostać licznym wymogom ustalanym przez bank lub instytucje finansową. Pod uwagę brany jest nawet wiek zainteresowanego kredytem. W jakim wieku zatem najlepiej starać się o kredyt? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Każda placówka ustala własne kryteria wobec potencjalnych kredytobiorców. Znaczenie ma wysokość dochodów osoby starającej się o kredyt, jej zobowiązania finansowe, wkład własny, rodzaj umowy o pracę i wiele innych czynników. Jednym z kryteriów jest wiek. Osoby ubiegające się o pożyczkę powinny wiedzieć, ile wynosi minimalny, a ile maksymalny wiek kredytobiorcy. Może się bowiem okazać, że w ich przypadku otrzymanie kredytu na wymarzonych zasadach nie jest możliwe. Wraz z wiekiem maleje bowiem tzw. zdolność kredytowa. Banki czy instytucje finansowe nie pożyczą dużych sum osobom w wieku okołoemerytalnym, ponieważ istnieje duże ryzyko, że nie zdążą spłacić całości. Z kolei minimalny wiek kredytobiorcy określają przede wszystkim ogólne przepisy prawne, choć niektóre banki i instytucje finansowe podnoszą ten próg jeszcze wyżej.

Czym się różni leasing od kredytu samochodowego?

Zgodnie z obowiązującym prawem, o kredyt mogą ubiegać się wyłącznie osoby pełnoletnie. Dopiero po ukończeniu osiemnastego roku życia zyskuje się pełną zdolność do czynności prawnych. Przed osiągnięciem tego wieku, nie posiadając zdolności do czynności prawnych, nie ma się zdolności nabywania praw lub zaciągania zobowiązań. Co jednak jeszcze nie oznacza, że każda pełnoletnia osoba, spełniająca inne wymogi banku czy instytucji finansowej, otrzyma kredyt. Niektóre instytucje ustalają wyższy minimalny wiek kredytobiorcy, najczęściej na poziomie 21 lat. Wynika to z faktu, że tak młodzi ludzie z reguły nie mają ustabilizowanej sytuacji materialnej. Rzadko kiedy mają stabilną pracę, gwarantującą możliwość spłaty kredytu w określonym czasie. Przed uzyskaniem zdolności kredytowej najbardziej prawdopodobne okazuje się otrzymanie kredytu jedynie na sumę do kilkunastu tysięcy złotych. Ta kwota będzie jednak rosnąć wraz z długością zatrudnienia na jednym stanowisku, uzyskaniem umowy o pracę na czas nieokreślony, a także ze wzrostem wynagrodzenia. Szanse młodych kredytobiorców zwiększają się także dzięki zbudowaniu historii kredytowej – jeśli udało im się spłacić terminowo małą pożyczkę, banki i instytucje finansowe chętniej udzielą im wyższej. Inny sposób to wnioskowanie o kredyt z poręczycielem.

Zakup samochodu na kredyt

O ile wiek minimalny przeważnie ogranicza tylko status prawny, tak każdy bank czy instytucja finansowa ustala w swoim regulaminie górną granicę wieku. Oczywiście duże znaczenie mają takie kwestie, jak wysokość kredytu oraz poszczególnych rat, od których zależy okres spłacania. Po przejściu na emeryturę dochody kredytobiorcy zmniejszają się, zaś wzrasta ryzyko śmierci przed spłaceniem całej sumy. Dlatego większość banków i instytucji finansowych ściśle określa maksymalny wiek kredytobiorcy w roku spłaty ostatniej raty. W Cofidis wiek ten wynosi 75 lat. Z zasady osoby zbliżające się do emerytury nie mogą, niestety, liczyć na atrakcyjne oferty. Najlepiej rozpatrywana przez banki i instytucje finansowe kategoria wiekowa to grupa w wieku 30-45 lat. Osoby w tym wieku z reguły ustabilizowały już swoją sytuację finansową, a jednocześnie wciąż dzieli je dużo czasu do przejścia na emeryturę. To właśnie do nich banki i instytucje finansowe kierują swoje najlepsze oferty, najwyższych oraz najtańszych kredytów gotówkowych. Na korzystne warunki mogą liczyć także kredytobiorcy do 65. roku życia, szczególnie jeśli zgodzą się na dokupienie dodatkowego ubezpieczenia na życie.