Kredyt na samochód a historia w BIK

Kupno auta na kredyt od lat pozostaje atrakcyjną alternatywą dla zakupu pojazdu z własnych środków. Osoby, które nie mogą lub z różnych przyczyn nie chcą ponosić jednorazowego, dużego wydatku z domowego lub firmowego budżetu, mogą dzięki temu cieszyć się nowoczesnym autem nabytym na rynku pierwotnym, bądź wtórnym. Czy taka forma finansowania jest dla każdego oraz jaki wpływ na finalną decyzję banku ma historia kredytowa w BIK?

Specyfika kredytów samochodowych

Jak sama nazwa wskazuje, kredyty samochodowe to produkty bankowe o ściśle określonym przeznaczeniu. Są to celowe formy finansowania, co oznacza, że mogą być wydatkowane wyłącznie na konkretną inwestycję – w tym przypadku na zakup auta. To różni je np. od kredytów gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Ubiegając się o kredyt na auto bez BIK i KRD należy liczyć się z tym, że bank lub inna instytucja finansująca zweryfikuje nasza zdolność i historię kredytową. Negatywna ocena wcale nie musi oznaczać odmowy udzielenia finansowania, ponieważ każdy z podmiotów kredytujących udziela wsparcia na własnych, indywidualnych warunkach.

Kto może starać się o kredyt samochodowy?

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że o kredyt na auto mogą wnioskować zarówno klienci indywidualni, jak i właściciele firm.. Szansę na uzyskanie atrakcyjnych warunków finansowania zakupu firmowej floty mają także przedsiębiorcy, którzy na rynku działają od niedawna. W takich sytuacjach częstym problemem nie jest negatywna historia kredytowa, ale raczej jej brak. Na szczęście, kredyt na auto i w tym przypadku nie jest nieosiągalny, co w przypadku nowych przedsiębiorstw pozwala uniknąć dużych obciążeń budżetowych na wczesnym etapie działalności.

Kredyt na samochód dla osoby prywatnej bez historii w BIK

Klienci indywidualni zainteresowani zakupem samochodu na kredyt, mogą skorzystać z szerokiej i elastycznej oferty finansowania, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora. Tym, na co z pewnością należy się jednak przygotować, będzie sprawdzanie przez bank naszej historii kredytowej w BIK oraz innych, wymienionych tu rejestrach gospodarczych. Wnioskodawca bez historii kredytowej w BIK powinien zwrócić uwagę na pozostałe informacje, które mają wpływ na finalną decyzję banku, tj.:

  • terminowo regulować wszystkie bieżące należności (rachunki, opłaty),
  • dysponować odpowiednim zabezpieczeniem dla kredytu samochodowego,
  • zadbać o odpowiedni okres dalszego zatrudnienia.

Dzięki temu profil kredytowy klienta będzie lepiej oceniony, co sprawi, że wzrosną jego szanse na pozytywną decyzję i atrakcyjne warunki finansowania.

Kredyt na auto dla firm bez historii w BIK – czy to możliwe?

W przypadku przedsiębiorców banki również weryfikują potencjalnego kredytobiorcę pod kątem jego zdolności i historii kredytowej, jednak przykładają do tego nieco inne kryteria. Do obowiązków właściciela firmy, ubiegającego się o sfinansowanie zakupu auta kredytem należy zazwyczaj przedstawienie aktualnych zaświadczeń o braku zaległości w ZUS oraz urzędzie skarbowym. Oprócz tego, otrzymanie kredytu samochodowego wymagało będzie, potwierdzenia stabilnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa i najlepiej – braku jakichkolwiek zaległości w regulowaniu zobowiązań.

Dla instytucji udzielającej finansowania ważny jest całokształt profilu klienta. Brak historii w Biurze Informacji Kredytowej nie musi skutkować decyzją negatywną. Podobnie jak dla osób fizycznych, ważne jest m.in. regulowanie zobowiązań pozabankowych, a także ocena dokumentów finansowych czy wysokość wpłaty własnej.

Kredyt samochodowy, a może gotówkowy?

Wielu klientów indywidualnych oraz właścicieli firm zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie celowy kredyt samochodowy, czy raczej tradycyjny, gotówkowy, dający pełną swobodę wydatkowania. Ten drugi przyciąga często łatwiejszymi warunkami, należy jednak zdać sobie sprawę, że ceną za większą dostępność będzie wyższy całkowity koszt finansowania. Choć kredyt na auto jest produktem celowym i często wymaga spełnienia określonych wymogów, warto się na niego zdecydować, biorąc pod uwagę większą elastyczność i atrakcyjne warunki spłaty.