Jakie są rodzaje leasingu – charakterystyka i różnice

Leasing pozwala na finansowanie samochodu i innych sprzętów miesięcznymi ratami. Możesz z niego skorzystać zarówno jako firma, jak i osoba prywatna. Poznaj rodzaje leasingu i dowiedz się, czym się od siebie różnią. Który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? Sprawdź to.

Czym jest leasing?

Leasing kojarzy Ci się z przedsiębiorcami, którzy chcą korzystać z samochodu za niższą cenę? Faktycznie, osoby prowadzące firmę często finansują w ten sposób auta. Jednak nie są oni jedynymi klientami firm leasingowych. Co więcej, nie tylko samochody można w ten sposób używać. Czym zatem jest leasing? Najprościej mówiąc, jest to sytuacja, w której środki trwałe są oddawane przez leasingodawców. W zamian od leasingobiorcy pobierany jest tzw. czynsz leasingowy.

Co można wziąć w leasing?

Ten rodzaj finansowania dotyczy nie tylko aut osobowych, ale także:

  • samochodów ciężarowych i dostawczych;
  • maszyn rolniczych;
  • maszyn produkcyjnych;
  • maszyn budowlanych;
  • każdego przedmiotu podlegającego amortyzacji – w tym budynków i wyposażenia biur, restauracji itd.

Jak widzisz, leasing i jego rodzaje dotyczą nie tylko samochodów. Za jego pomocą wiele osób, najczęściej przedsiębiorców, decyduje się na finansowanie sprzętu niezbędnego do pracy.

Leasing operacyjny

Jakie są najpopularniejsze formy leasingu? Decydując się na taki sposób finansowania auta, spotkasz się często z leasingiem operacyjnym, nazywanym również leasingiem usługowym. Nic dziwnego, jest bardzo prosty, a do tego korzystna pod względem podatkowym forma finansowania.

W leasingu operacyjnym zawierasz umowę na czas określony, nie krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji. Po zakończeniu jej trwania, leasingobiorca ma prawo wykupić samochód lub inny przedmiot umowy.

Dla przedsiębiorców najważniejsza jest możliwość zaliczania w ciężar kosztów rat leasingowych jak i opłaty wstępnej. Do każdej z nich doliczany jest VAT. Leasingobiorca będący płatnikiem VAT może go rozliczyć, a nie będący płatnikiem VAT zaksięgować go jako koszt.

Leasing finansowy

Czymś innym jest za to leasing finansowy. Jeśli sprawdzasz rodzaje leasingów samochodowych, spotkasz się z nim rzadziej. Pomimo tego, warto go umówić.

Decydując się na leasing finansowy, płacisz całą stawkę VAT z góry. Jest on z góry naliczany od odsetek. Ponadto odliczenie podatku dotyczy tylko części odsetkowej raty. Dokonujesz także odpisów amortyzacyjnych. Na zakończenie umowy masz prawo do wykupu auta lub innego sprzętu.

Kiedy wykorzystuje się leasing finansowy? Rzadko kiedy znajduje on zastosowanie w przypadku finansowania samochodów. Zamiast tego można się z nim spotkać przy niższej stawce VAT lub chęci zawarcia umowy na krótki okres.

Porównanie leasingu operacyjnego i finansowego

Chcesz wybrać jak najkorzystniej? Warto sprawdzić każdy leasing. Porównanie umowy i możliwości odliczenia podatku to główne rzeczy, na jakie warto zwrócić uwagę.

  • Czas umowy

W przypadku leasingu operacyjnego czas umowy wynosi co najmniej 40% czasu amortyzacji. Możesz więc finansować samochód przez 2-3 lata lub dłużej.

Leasing finansowy zaś zakłada dowolność kształtowania umowy. Najczęściej umowa jest zawierana na co najmniej 6 miesięcy. Może ona trwać zarówno jeden rok, jak i kilka lat.

  • Podatek VAT

Omawiając typy leasingu, przedsiębiorca najczęściej interesuje się tym, czy może wliczyć ratę w koszty uzyskania przychodu. Pozwala na to leasing operacyjny, gdzie VAT dopisywany jest do każdej miesięcznej raty. Odpisanie podatku inaczej wygląda w przypadku leasingu finansowego, gdzie VAT płaci się cały z góry. Do kosztów uzyskania przychodów można zaś doliczyć same odsetki i amortyzację.

Chociaż istnieje wiele typów leasingów, nie wszystkie są wykorzystywane na co dzień. Kiedy chcesz sfinansować w ten sposób samochód, weź pod uwagę różnice między nimi. Aby wybrać najlepszą dla siebie opcję, skorzystaj z dobrej firmy leasingowej, która nie tylko Ci doradzi, ale również przedstawi korzystną ofertę.

Proponuję usunięcie bo nie mamy takiego produktu w ofercie