Jak wypełnić wniosek o kredyt?

Poprawnie wypełniony wniosek o kredyt przyśpiesza wydanie pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu i otrzymanie pieniędzy. Dowiedz się, jakich dokumentów potrzebujesz, aby sprawnie wypełnić formularz o kredyt gotówkowy.

Wniosek o kredyt – co musisz wiedzieć?

Chcesz wypełnić wniosek o kredyt, ale nie wiesz, za co się zabrać? To, czego będziesz potrzebował, zależy od rodzaju kredytu. W przypadku kredytów gotówkowych lista formalności jakich należy dopełnić jest bardzo krótka. Ale zacznijmy od początku.

Dokumenty do wniosku o kredyt

Wypełniając wniosek o kredyt, trzeba pamiętać o załączeniu wybranych dokumentów. Na stronie lub w oddziale banku lub instytucji finansowej znajdziesz szczegółowe informacje o wymaganych załącznikach.

W przypadku kredytu gotówkowego bank lub instytucja finansowa może Cię poprosić o:

 • umowę o pracę;
 • oświadczenie o dochodach;
 • wyciąg z rachunku bankowego;
 • zeznanie podatkowe za ostatnie dwa lata.

Co więcej, jeśli pobierasz zasiłki, możesz zostać także poproszony o załączenie zaświadczenia z ZUS.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą załącza się:

wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej);

zaświadczenie z ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) o niezaleganiu ze składkami;

zaświadczenie o NIP i REGON;

zaświadczenie z US (Urzędu Skarbowego) o niezaleganiu z podatkami.

Decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba także dołączyć:

 • numer księgi wieczystej;
 • umowy deweloperskiej;
 • pozwolenie na użytkowanie lokalu;
 • potwierdzenie wpłaty na rzecz dewelopera lub spółdzielni.

Jakie dane są potrzebne we wniosku kredytowym?

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujesz, bank/instytucja finansowa poprosi Ci o dane osobowe takie jak:

 • imię i nazwisko;
 • PESEL;
 • numer i seria dowodu;
 • adres;
 • liczba osób na utrzymaniu;
 • koszty utrzymania;
 • wysokość dochodów;
 • forma zatrudnienia.

Jak szybko jest rozpatrywany wniosek o kredyt?

Kredyty gotówkowe opiewają na niższe sumy. Dlatego w ich przypadku odpowiedź możesz dostać już w ciągu jednego dnia. Czas rozpatrywania wniosku zależy między innymi od tego, czy jesteś klientem, czy składasz wniosek po raz pierwszy.
Dłużej za to czeka się na odpowiedź w sprawie kredytu hipotecznego. Już samo zebranie wymaganych dokumentów może trwać dłużej. A na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu trzeba poczekać nawet kilka tygodni.

Kiedy jest możliwe złożenie wniosku o kredyt online?

Zależy Ci na czasie? Możesz wypełnić wniosek o kredyt online. Taką możliwość oferuje większość banków i instytucji finansowych w Polsce. Kto może z nich skorzystać?

Wypełnienie wniosku o kredyt przez Internet jest dostępne przede wszystkim dla dotychczasowych klientów. Banki lub instytucje finansowe są wtedy w posiadaniu niezbędnych do informacji do wydania decyzji kredytowej. Dzięki temu mogą one udzielić kredytu jeszcze tego samego dnia.

A co z kredytami dla osób, które nie są ich klientami? Część z banków lub instytucji finansowych daje możliwość wypełnienia wniosku o kredyt online na podstawie przesłanych dokumentów. Procedura wygląda podobnie jak w oddziale. Z kolei weryfikacja następuje najczęściej poprzez wykonanie przelewu w wysokości 1 zł ze swojego konta.

Niektóre banki lub instytucje finansowe pozwalają wyłącznie na wypełnienie online formularza. Natomiast podpisanie umowy ma miejsce w placówce, a nie przez Internet. Dużo zatem zależy od tego, z jakiego banku czy instytucji finansowej chcemy skorzystać. Co ważne, przez Internet można wypełnić tylko wniosek o kredyt gotówkowy. W przypadku większych zobowiązań jak kredyt hipoteczny, konieczna jest wizyta w oddziale.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem wniosku o kredyt?

Zanim złożysz ostatni podpis pod umową o kredyt, upewnij się, że rozumiesz wszystkie jej szczegóły. W razie wątpliwości porozmawiaj z doradcą, który rozwieje Twoje wątpliwości lub zaproponuje inne rozwiązania. Zwróć uwagę, między innymi, na dodatkowe opłaty.

Niektóre banki lub instytucje finansowe mogą zaproponować Ci dodatkowe ubezpieczenie lub kartę kredytową. Dzięki temu wysokość marży lub prowizji będzie mniejsza. Czy warto skorzystać z takiej opcji? Niekoniecznie. Pamiętaj, że dodatkowe produkty nie są bezpłatne. Dlatego warto najpierw obliczyć, czy skorzystanie z nich będzie się Tobie opłacało.

Nie podawaj również fałszywych informacji, które mogłyby poprawić Twoją ocenę. Bank lub instytucja finansowa bowiem szybko zweryfikuje ich poprawność i w razie wątpliwości odmówi Ci udzielenia kredytu. Co więcej, próba wyłudzenia jest przestępstwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Ponadto pamiętaj o tym, żeby nie składać wniosku o kredyt do kilku banków lub instytucji finansowych jednocześnie. Dlaczego? Ponieważ za każdym razem jest sprawdzana Twoja zdolność kredytowa w bazach dłużników. Jak wynika z praktyki, nie jest dobrze mieć wiele zapytań w ciągu jednego miesiąca.

Wniosek o kredyt jest niezbędnym elementem otrzymania dodatkowej gotówki od banku czy instytucji finansowej. Przed jego wypełnieniem warto przygotować sobie niezbędne dokumenty i przeczytać różne oferty. Dzięki temu możesz szybko otrzymać kredyt na korzystnych warunkach.