Jak sprawdzić wartość samochodu?

Przed kupnem lub sprzedażą samochodu warto sprawdzić, ile wynosi jego wartość rynkowa. Nie należy mylić tego pojęcia z ceną pojazdu, która widnieje na umowie i akceptują ją obie strony transakcji, tzn. sprzedający oraz nabywca. Ta kwota przeważnie różni się od realnej wartości samochodu, ustalanej w procesie wyceny. Dokonujący jej rzeczoznawca musi brać pod uwagę liczne czynniki, które wpływają na ostateczną wycenę. Obecnie do sprawdzenia wartości rynkowej używa się także specjalnych kalkulatorów, przygotowanych przez profesjonalne firmy zajmujące się wyceną. Korzystają z nich m.in. ubezpieczyciele, którzy ustalają wartość pojazdu nie na podstawie umowy sprzedaży, ale ceny rynkowej danego pojazdu.

Co wpływa na wartość samochodu?

Do najważniejszych kwestii podczas wyceny rynkowej wartości pojazdu należą takie parametry, jak marka, model, typ silnika, rodzaj nadwozia, przebieg, rok produkcji, historia wypadkowa czy ogólny stan techniczny.

Korzystanie z profesjonalnych katalogów zapobiega zarówno przeszacowaniu, jak i niedoszacowaniu wartości samochodu. Każda z wymienionych sytuacji jest dla nas niekorzystna.

Oprócz przepłacenia lub też sprzedania auta za bezcen możemy mieć problemy między innymi przy ubezpieczeniu samochodu oraz rozliczeniu deklaracji podatkowej PCC-3 z urzędem skarbowym.

Jak wycenia się nowy samochód?

Określenie wartości nowego samochodu nie powinno stanowić żadnych trudności. Zazwyczaj przyjmuje się, że cena rynkowa wynosi tyle, ile najtańsza oferta danego modelu z konkretnego roku produkcji. Oczywiście, pod uwagę brane są ceny z krajowych salonów samochodowych. Określony szereg warunków decyduje o tym, czy pojazd zostanie uznany za nowy. Ściślej mówiąc, dotyczy to samochodów, które:

  • zostały kupione nie dłużej niż pół roku wcześniej,
  • przebieg nie przekroczył w tym czasie 10 000 km
  • nie doszło do żadnej stłuczki ani awarii.

Jeśli pojazd spełnia te kryteria, zostanie wyceniony tak samo, jak zupełnie nowy egzemplarz. Niestety, może dojść do sytuacji, że w międzyczasie autoryzowane salony sprzedaży obniżą cenę samochodów o identycznych parametrach i wyposażeniu. W takim przypadku zmieni się jego wartość - zostanie uznana za niższą od ceny w chwili kupna.

Jak odbywa się wycena samochodu używanego?

Do obliczenia wartości używanego samochodu potrzeba trochę więcej danych. Na początek należy sprawdzić, po ile aktualnie sprzedawane są samochody o takich samych lub zbliżonych podstawowych parametrach, do których zalicza się markę, model, typ silnika oraz rok produkcji. Decydująca będzie najniższa cena. Jednak wartość może wzrosnąć w zależności od innych parametrów. Bezwypadkowa historia pojazdów, potwierdzona odpowiednim raportem, podnosi wartość nawet o 30%. Takie samochody cieszą się większym zainteresowaniem, ponieważ wydają się nabywcom pewniejsze i bezpieczniejsze. Warto też wspomnieć, że samochody z historią serwisowania w autoryzowanych stacjach obsługi, w skrócie ASO, również zyskują na wartości. Oczywiście tylko w przypadku, gdy dokumentacja potwierdza dobry stan techniczny oraz wykonanie wszystkich niezbędnych napraw. Kolejny parametr to przebieg pojazdu. Im wyższy, tym bardziej wzrasta ryzyko usterek, a jednocześnie maleje wartość. To kolejny powód, aby kupować samochody z pełną dokumentacją. W raportach z przeglądów lub ASO powinny znajdować się odczyty z licznika. Znaczenie podczas wyceny samochodu może mieć także typ silnika. Wpływ na cenę może mieć nie tylko to, czy paliwem jest benzyna, ropa, gaz czy może jest to auto elektryczne, ale również to czy w samochodzie zamontowano butlę z gazem i jest to instalacja fabryczna oraz jak długo ważna jest jej homologacja.

Będąc świadomym tego jak sprawdzić wartość samochodu, właściciel zwiększy szanse na sprzedaż, a nabywca nabierze pewności, że nie przepłaca. Właśnie dlatego warto skorzystać z opisanych powyżej wskazówek.