Jak obliczyć ratę leasingu?

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ratę leasingu? Zanim zasiądziesz za kierownicą wymarzonego samochodu, poznaj związane z tym koszty. Dowiedz się, dlaczego leasing jest tak chętnie wybierany przez osoby prywatne i przedsiębiorców. Sprawdź związane z nim korzyści i możliwości.

Od czego zależy rata leasingu?

W zależności od umowy leasingu będziesz płacić wyższą lub niższą ratę leasingową. Jej wysokość jest dla wielu głównym kryterium wyboru. Aby ją obliczyć, możesz skorzystać ze skomplikowanych wzorów. W Internecie znajdziesz jednak niejeden kalkulator leasingu samochodowego. Pozwoli sprawdzić, ile będzie Cię kosztował leasing wymarzonego pojazdu.

Jak obliczyć leasing?

Co jednak sprawia, że leasing jednego auta, może tak znacząco różnić się od leasingu innego auta? Na wysokość raty wpływ ma kilka czynników, takich jak:

  • rodzaj leasingu;
  • wartość samochodu;
  • czas trwania umowy;
  • wysokość opłaty wstępnej;
  • odliczony podatek;
  • wysokość kwoty wykupu;
  • oprocentowanie roczne.

Pamiętaj, że na koszty leasingu mogą wpływać także takie opłaty jak: dodatkowe ubezpieczenie samochodu, koszty rejestracji, opłaty związane z serwisem czy koszty administracyjne. Dlatego warto zdecydować się na ofertę leasingodawcy, które zaoferuje Ci najlepsze warunki. Zwróć uwagę na to, jaka jest minimalna wpłata własna oraz ile wynosi kwota wykupu. Dzięki temu możesz zmniejszyć kwotę finansowania samochodu, a tym samym dostosować ratę leasingu do swoich potrzeb.

Rata leasingu operacyjnego i finansowego

Kiedy szukasz informacji, jak obliczyć leasing, zwróć uwagę na jego rodzaj. Inne koszty generuje bowiem leasing finansowy, a jeszcze inne leasing operacyjny. Dla przypomnienia omawiamy poniżej oba rodzaje leasingu.

Na czym polega leasing operacyjny?

Jak obliczyć ratę leasingu operacyjnego? Ten rodzaj finansowania sprawia, że właścicielem samochodu stajesz się dopiero po wykupieniu auta na zakończenie umowy. Jest on chętnie wybierany przez przedsiębiorców. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mogą oni odliczyć koszty leasingowe, w tym także część kapitałową i odsetkową.

Jak obliczyć leasing finansowy?

W przypadku leasingu finansowego koszty rozkładają się nieco inaczej. Główna różnica polega na tym, że VAT nie jest doliczany do rat. Zamiast tego płaci się go z góry na początku umowy. Na koniec jej trwania stajesz się właścicielem pojazdy. Co więcej, to po Twojej stronie leżą odpisy amortyzacyjne.

Kiedy zdecydować się na leasing?

Zastanawiasz się, czy leasing jest na pewno dla Ciebie? Rozważasz inne formy finansowania auta? Nie wiesz, na co się zdecydować? Zdecydowanie warto sprawdzić różne opcje.

Zacznijmy od tego, że leasing nie jest usługą adresowaną tylko do firm. Leasing to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z auta, a przy tym nie martwić się wieloma opłatami i spadkiem jego wartości. W racie leasingowej są bowiem zawarte wszelkie inne koszty.

Co więcej, leasing sprawdzi się również w przypadku tych, którzy chcą wymieniać auta na nowe. Taką możliwość daje leasing operacyjny. Dzięki niemu możesz co kilka lat wsiadać za kierownicę innego auta.

Należy wspomnieć tez o korzyściach finansowych. Dla wielu osób leasing jest przystępniejszy niż kredyt na samochód. Jest on bowiem dostępny już od 1% wkładu własnego. Nie wymaga wielu formalności ani dodatkowych zaświadczeń. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz dzięki niemu zoptymalizować swoje koszty w firmie. Opłaty leasingowe i raty odliczysz od podatku i tym samym zaoszczędzisz środki. Nie musisz również przeznaczać znacznej części kapitału, aby korzystać z niezbędnego pojazdu lub sprzętu.

Wiesz już, jak obliczyć ratę leasingu i co się na nią składa. Nie pozostaje Ci zatem nic innego jak sprawdzenie, ile będzie Cię kosztował miesięcznie Twój samochód. Porównaj oferty i wybierz najlepszą dla siebie.