Czy leasing się opłaca?

Pytanie, czy leasing się opłaca, powraca jak bumerang. Zmiana przepisów prawa w 2022 roku wywołała jeszcze więcej wątpliwości wśród przedsiębiorców i osób prywatnych. Dowiedz się, czy warto brać auto w leasing i jakie korzyści możesz z tego osiągnąć.

Kiedy leasing się opłaca?

Zacznijmy od tego, że leasing nie dotyczy tylko aut. Chociaż jest kojarzony jako sposób finansowania samochodów na firmę, ma znacznie więcej zastosowań. Przedsiębiorcy korzystają z niego, aby zdobyć w ten sposób środki na maszyny, linie produkcyjne, komputery, urządzenia biurowe, a nawet lokale. Niewątpliwie jednak to auta wiodą prym w finansowaniu przez leasing.

Czy taka forma opłacania auta się opłaca? Wielu przedsiębiorcom tak. Nie zawsze zakup jednego czy kilku samochodów na gotówkę jest korzystny. Trzeba bowiem nie tylko dysponować odpowiednim kapitałem, ale również mieć świadomości spadku wartości nowego pojazdu. Leasing pozwala na korzystanie z samochodu zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych. Aby otrzymać auto, wystarczy wpłacić opłatę wstępną. Jej wysokość zaczyna się już od 1% wartości samochodu. W kolejnych miesiącach należy płacić raty leasingowe, które obejmują opłaty związane z korzystaniem z auta. Możliwość ich odliczenia od podatku sprawia, że leasing opłaca się wielu przedsiębiorcom.

Dlaczego leasing się opłaca?

Zastanawiasz się, czy wziąć auto w leasing? Czy warto z niego skorzystać? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, poznaj rodzaje leasingu. Dowiedz się, czym się różni leasing operacyjny od leasingu finansowego.

Co to jest leasing operacyjny?

Wielu przedsiębiorców decyduje się najczęściej na leasing operacyjny. Dlaczego? Ponieważ pozwala on na odliczenie:

  • opłaty wstępnej;
  • kosztów eksploatacyjnych;
  • części odsetkowej i kapitałowe rat;
  • kwoty wykupu.

W przypadku leasingu operacyjnego umowa nie może być krótsza niż 40% okresu amortyzacji. Samochód pozostaje własnością leasingodawcy. Z tego powodu to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Co to jest leasing finansowy?

Leasing finansowy to także sposób na finansowanie auta. Czym się różni od leasingu operacyjnego? Przede wszystkim tym, że VAT jest płacony w całości jeszcze na samym początku. Z tego powodu jest rzadziej wybierany przez przedsiębiorców. Z drugiej jednak strony to leasingobiorca amortyzuje auto umowy i wpisuje je do środków trwałych firmy. Tym samym może odliczyć je od podatku. Z końcem umowy staje się właścicielem samochodu.

Odliczenie leasingu od podatku

Opłaty eksploatacyjne takie jak paliwo czy naprawa pojazdu można odliczyć od podatku dochodowego. Jeśli auto służy Ci w celach firmowych, masz prawo odliczyć sobie 100% wydatków. Kiedy przeznaczenie pojazdu ma charakter prywatny, możesz odliczyć 75%. Co zaś z VAT? Jeśli jesteś vatowcem, odliczenie kwoty VAT jest dla Ciebie bardzo istotne. Dzięki temu możesz sporo zyskać na leasingu. W przypadku samochodów firmowych możesz odliczyć 100%. Jeśli cel jest mieszany, przysługuje Ci prawo do odliczenia 50% VAT.

Zmiana przepisów

Czy warto brać auto w leasing? Ostatnie zmiany przepisów sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło zadawać sobie to pytanie. Przyjrzyjmy się zatem, co się zmieniło.

Limit wartości samochodu

Pierwsza znacząca zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Od tego czasu obowiązują limity dotyczące wartości samochodów:

  • 150 000 zł dla aut spalinowych i hybrydowych;
  • 225 000 zł dla aut elektrycznych.

Jeśli auto w leasingu nie przekracza tej kwoty, możesz zaliczyć wszystkie wydatki leasingowe do swoich kosztów. Kiedy pojazd jest droższy, przepisy nie pozwalają już odliczyć nadwyżki. Dlaczego leasing opłaca się pomimo tych zmian? Chociażby z tego powodu, że większość aut, która jest brana w leasing, nie przekracza tych limitów.

Wykup leasingu na osobę prywatną

Od 2022 roku zmiany objęły też możliwość wykupu na osobę prywatną. Do tej pory można było sprzedać auto bez konieczności opłaty PIT czy VAT. Warunkiem był okres 6 miesięcy od nabycia samochodu. Obecnie sprzedaż jest zwolniona z podatku, jeśli minęło 6 lat.

Wyjątkiem jest darowizna, która nie jest objęta podatkiem od darowizn. Dotyczy ona zerowej grupy podatkowej. Należą do nich najbliżsi członkowie rodziny tacy jak małżonkowie, rodzice czy dzieci.

Czy leasing samochodu się opłaca? Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości na ten temat. Pomimo zmian przepisów dla wielu osób leasing jest korzystny. Przekonaj się sam i sprawdź ofertę na swoje wymarzone auto.