Ubezpieczenie komunikacyjne – co to jest i jakie wybrać?

Zakup dobrego ubezpieczenia komunikacyjnego może stanowić prawdziwe wyzwanie, biorąc pod uwagę liczbę firm oraz zakres proponowanych przez nie ofert. Czy w każdym przypadku tania polisa oznacza niski standard ubezpieczenia? Czy warto płacić za pełen pakiet ochrony, jeśli auto jest używane sporadycznie? Jakie ubezpieczenie komunikacyjne wybrać przy leasingu lub kredycie samochodowym? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania!

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ta charakterystyczna grupa produktów ubezpieczeniowych adresowana jest do właścicieli pojazdów mechanicznych, ale także wszelkich pozostałych uczestników ruchu pieszego, samochodowego, kolejowego czy lotniczego. Z oczywistych względów, najczęściej sięgają po nie właściciele samochodów osobowych, które stanowią najpowszechniejszy środek transportu.

Ubezpieczenia komunikacyjne OC, AC, NNW, Assistance

Kierowca wybierający polisę komunikacyjną może ograniczyć się wyłącznie do obowiązkowego ubezpieczenia o odpowiedzialności cywilnej (OC) lub rozszerzyć zakres ochrony w zależności od swoich preferencji. Warto wybierać nie tylko tanie ubezpieczenia komunikacyjne, ale przede wszystkim te najbardziej adekwatne do potrzeb.

Ubezpieczenie OC

Jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne OC jest jedynym, które obowiązkowo musi wykupić każdy właściciel samochodu. Polisa chroni wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego, rekompensując szkody powstałe z winy osoby kierującej ubezpieczonym pojazdem. W przypadku OC warto po prostu wybierać najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne. Nie ma sensu przepłacać, ponieważ prawo obliguje każdego ubezpieczyciela do zapewnienia takiego samego zakresu ochrony i minimalnej sumy ubezpieczenia, niezależnie od ceny widocznej na polisie.

Autocasco i Assistance

O ile ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla wszystkich, to kolejne omawiane tu produkty mają charakter dobrowolny. Takim ubezpieczeniem jest Autocasco (AC), chroniące właściciela pojazdu przed szkodami powstałymi zarówno z jego własnej winy, jak i konsekwencjami zdarzeń losowych, np. kradzieży czy pożaru auta. W tym przypadku cena polisy ma już znaczenie – droższy pakiet zapewnia szerszy zakres ochrony niż tanie ubezpieczenia komunikacyjne.

Mimo iż AC jest polisą dobrowolną, w pewnych sytuacjach jej zakup może okazać się nieunikniony. Jeśli starasz się o kredyt na samochód, możesz być niemal pewien, że jednym z wymogów banku, stającego się współwłaścicielem pojazdu do czasu jego spłaty, będzie wykup ubezpieczenia komunikacyjnego AC. Podobnie wygląda to przy leasingu. Zakres takiej polisy najczęściej musi również odpowiadać wymogom instytucji finansującej. Ma to swoje dobre strony, ponieważ bank sam może zaproponować Ci dobrze dobraną ofertę, więc wybór ubezpieczenia będziesz mieć z głowy.

Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem jest Assistance, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnia holowanie samochodu po kolizji lub awarii na drodze. Wykup ASS pozwala uniknąć samodzielnego poszukiwania lawety oraz opłacania jej z własnych środków. Warto przemyśleć zakup takiej usługi – szczególnie wówczas, gdy planujesz dalekie wyjazdy. Najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne ASS ograniczone są zazwyczaj limitem kilometrów – opcje rozszerzone zapewniają holowanie na trenie całego kraju, za granicą, a często także nocleg, samochód zastępczy czy transport medyczny.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Do obowiązkowej polisy OC ubezpieczyciele często polecają także dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne NNW. To z niego wypłacane są odszkodowania w następstwie nieszczęśliwych wypadków, skutkujących utratą życia, bądź trwałym uszczerbkiem na zdrowiu kierującego lub pasażerów.

Tanie ubezpieczenia komunikacyjne? Najlepiej w pakiecie!

Wybierając polisę ubezpieczeniową, warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim, uwzględnić własne potrzeby i dostosować do nich zakres ochrony. Jeśli interesują Cię najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne, ale jednocześnie chcesz zapewnić sobie i bliskim zwiększony standard bezpieczeństwa, postaw na pakiet usług. Dzięki temu zyskasz pewność kompleksowego ubezpieczenia, obniżając koszty i korzystając z promocji oraz atrakcyjnych rabatów.