Zastanawiasz się, czy warto wykupić ubezpieczenie GAP? To pytanie nurtuje wiele osób, decydujących się na leasing. Ubezpieczenie GAP, czyli Guaranteed Asset Protection, to polisa, która chroni przed stratą finansową w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej. Jednak, czy rzeczywiście się to opłaca? Przyjrzyjmy się szczegółom. Więcej dowiesz się czytając dalej nasz artykuł.

Spis treści:

1. Czym jest ubezpieczenie GAP

2. Kiedy ubezpieczenie GAP jest przydatne

3. Rodzaje ubezpieczenia GAP

4. Czy warto mieć ubezpieczenie GAP

5. Podsumowanie

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Zacznijmy od przykładu. Wyobraź sobie sytuację, w której Twój samochód zostaje skradziony lub jest całkowicie zniszczony w wypadku. Standardowe ubezpieczenie AC wypłaci Ci odszkodowanie, ale jego wysokość będzie odpowiadać bieżącej wartości rynkowej pojazdu.

Z uwagi na to, że samochody tracą na wartości, może się okazać, że wypłacona kwota nie pokryje całkowicie zobowiązań w ramach leasingu lub kredytu. W takiej sytuacji przychodzi z pomocą ubezpieczenie GAP.

Ubezpieczenie GAP to zabezpieczenie różnicy między wartością rynkową pojazdu w dniu szkody a kwotą, którą nadal musisz spłacić z tytułu leasingu czy kredytu. Dodatkowa polisa pokryje tę różnicę, dzięki czemu nie zostaniesz obciążony nieprzewidzianym wydatkiem.

Kiedy ubezpieczenie GAP jest przydatne?

Z ubezpieczenia GAP warto skorzystać zwłaszcza wtedy, kiedy Twój samochód szybko traci na wartości. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w przypadku nowych pojazdów. W pierwszych latach mogą one bowiem stracić do 50% swojej pierwotnej wartości. W takim przypadku, gdyby doszło do szkody całkowitej, standardowe ubezpieczenie AC mogłoby nie pokryć całości pozostałych do spłaty rat leasingu lub kredytu samochodowego.

Co więcej, ubezpieczenie GAP może być dla Ciebie dodatkową ochroną finansową. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy kupujesz samochód na kredyt z niewielkim wkładem własnym lub decydujesz się na leasing na dłuższy czas. Bez ubezpieczenia możesz być zmuszony do dalszej spłaty zobowiązań, mimo że w wyniku szkody nie posiadasz już pojazdu.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Na rynku możesz spotkać różne rodzaje ubezpieczeń GAP. Warto przyjrzeć się im bliżej, ponieważ każdy z nich zapewnia inny zakres ochrony. Wyróżniamy:

 

 -GAP fakturowy – pokrywa różnicę między ceną zakupu pojazdu a jego wartością rynkową.

 -GAP finansowy – pokrywa różnicę między wartością rynkową pojazdu a pozostałymi zobowiązaniami leasingowymi lub kredytowymi.

 -GAP indeksowy – dodatkowe odszkodowanie jest określane procentowo od wartości rynkowej pojazdu.

 

Który rodzaj wybrać? GAP finansowy jest najtańszy, ale zapewnia najmniejszy zakres ochrony. Dlatego w większości przypadków poleca się GAP indeksowy oraz GAP fakturowy.

Zanim jednak zdecydujesz się na wybrany rodzaj ubezpieczenia GAP, zwróć uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim upewnij się, że polisa będzie obowiązywać przez cały okres trwania leasingu lub kredytu. To istotne, aby mieć ochronę przez całą umowę, a nie tylko przez jej część.

Ponadto sprawdź, jaka jest maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać w przypadku szkody. Weź również pod uwagę wartość samochodu oraz to, czy suma ubezpieczenia będzie do niego adekwatna.

Nie zapomnij również sprawdzić wykluczeń z ubezpieczenia. Upewnij się, które sytuacje nie są objęte ochroną, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Czy warto mieć ubezpieczenie GAP?

Czy ubezpieczenie GAP jest opłacalne? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Najczęstszą sytuacją, kiedy warto rozważyć jego zakup, jest finansowanie nowego samochodu, który może szybko stracić na wartości. Dzięki ubezpieczeniu GAP nie musisz obawiać się, że w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży zostaniesz z kredytem do spłaty, ale bez samochodu.

Podsumowanie

Ostateczna decyzja, czy wykupić ubezpieczenie GAP, zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jest to jednak dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed stratą finansową w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej. Jeśli masz pojazd finansowany kredytem lub leasingiem, warto rozważyć ubezpieczenie GAP.