EnglishFrenchPolish

Wartość rynkowa samochodu – jak ją oszacować?

Przygotowujesz się do zakupu pojazdu? A może chcesz go sprzedać? W obu przypadkach warto znać jego wartość. Jak sprawdzić wartość rynkową samochodu? Dowiedz się w naszym artykule.

Kiedy przydaje się wartość rynkowa samochodu?

Dlaczego warto znać wartość samochodu? Taka wiedza przyda Ci się nie tylko podczas zakupu pojazdu. Jest ona brana pod uwagę także w przypadku sprzedaży. Jest też kluczowa do obliczania składek na ubezpieczenie i wysokości podatku.

Ubezpieczenie OC

Pierwszym zastosowaniem w praktyce wartości rynkowej samochodu jest obliczenie wysokości składek na ubezpieczenie AC. Są one bowiem liczone jako procent od wartości pojazdu. Dlatego im wyższa cena auta, tym większe opłaty za polisę.
Ubezpieczyciele mają specjalne katalogi. Uwzględniają one rocznik, markę czy model pojazdu. Stąd wiedzą, jak obliczyć składkę dla danego auta.
Chociaż wysokość składek ubezpieczenia zależy od wartości pojazdu, nie warto jej obniżać. Dlaczego? Ponieważ w przypadku szkody, otrzymasz mniejsze odszkodowanie. Może ono nie pokryć Twoich potrzeb.

Wartość samochodu a PCC

PCC to skrót od podatku od czynności cywilnoprawnych. Do jego zapłaty jest zobowiązany kupujący. Ma to jednak tylko miejsce w przypadku sprzedaży od innej osoby fizycznej. A zatem kupując auto z salonu, nie musisz płacić PCC.
Znaleźć wartość samochodu będzie Ci łatwiej obliczyć wysokość podatku. Ile wynosi stawka PCC? W 2022 roku jest ona na poziomie 2% wartości pojazdu. Na opłacenie PCC i złożenie deklaracji PCC-3 masz 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Pamiętaj, że urząd skarbowy może zweryfikować czy podana wartość jest prąd podobna. Jeśli została określona nieprawidłowo, zażąda wyjaśnień. Nie warto zatem zaniżać tej kwoty.

Sprzedaż samochodu z leasingu

Wartość rynkowa samochodu jest również istotna w przypadku leasingu. Bierze się ją bowiem pod uwagę przy zakupie samochodu na cele prywatne. W 2022 roku nastąpiła jednak zmiana przepisów, o której warto pamiętać przed sprzedażą.
Od 1 stycznia 2022 roku osoby, które sprzedały auto na cele prywatne przed upływem 6 lat od jego wykupu, muszą zapłacić podatek dochodowy. Wcześniej taki obowiązek dotyczył tylko tych samochodów, które były sprzedawane przed upływem pół roku od wykupu.
Wysokość podatku uzależniona jest od podstawy opodatkowania. Ta zaś wynika z ceny rynkowej pojazdu. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób myli ją z ceną wykupu, która może wyższa lub niższa.

Jak sprawdzić wartość rynkową samochodu?

Wiesz już, do czego jest Ci potrzebna wartość samochodu. Jak jednak ją sprawdzić? W internecie znajdziesz nie jeden kalkulator, który pomoże Ci w obliczeniach. Na rynku są także firmy, które zajmują się tym profesjonalnie. Wartość pojazdu możesz jednak oszacować samodzielnie. Co wziąć pod uwagę?

  • Rok produkcji – jednym z czynników określających wartość samochodu jest jego rocznik. Im auto starsze, tym więcej traci na wartości. Oczywiście nie dotyczy to pojazdów zabytkowych, które z czasem stają się coraz droższe.
  • Stan techniczny pojazdu – samochód w dobrym stanie technicznym jest więcej warty od pojazdu, który wymaga naprawy. Na jego wartość wpływają także dotychczasowe stłuczki.
  • Przebieg samochodu – wyeksploatowane auto cieszy się mniejszym zainteresowaniem. Mniejszy przebieg często oznacza bowiem lepszy stan techniczny pojazdu.
  • Dodatkowe wyposażenie – jeśli samochód jest wyposażony w dodatkowe akcesoria, jego wartość rynkowa rośnie.
  • Kraj pochodzenia – auta sprowadzane z zagranicy zazwyczaj osiągają niższe ceny. Większą wartością rynkową cieszą się za to samochody zarejestrowane w Polsce.

Jak sprawdzić wartość rynkową samochodu? Aby zrobić to samodzielnie, sprawdź oferty podobnych pojazdów. Pod uwagę weź nie tylko model, ale także powyższe kryteria. Na tej podstawie możesz wyliczyć średnią i przyjąć ją jako wartość rynkową.

Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać, czy kupić auto, warto poznać jego wartość rynkową. Dzięki temu wiesz, ile możesz zyskać lub zaoszczędzić. Jest ona też niezbędna do wyliczenia wysokości składek i podatku. Aby ją sprawdzić, możesz skorzystać z profesjonalnych kalkulatorów lub porównać podobne ofert.

Powrót do listy wpisów