EnglishFrenchPolish

Umowa kupna-sprzedaży auta – co powinno się w niej znaleźć?

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu chroni interesy obu stron. Dlatego warto zawrzeć w niej istotne informacje. Czego nie może w niej zabraknąć? Jakie formalności trzeba dopełnić przy sprzedaży i zakupie auta? Sprawdź to.

Dlaczego umowa kupna-sprzedaży samochodu jest tak ważna?

Chociaż przepisy nie mówią dokładnie o tym, w jakiej formie ma być sporządzona umowa kupna-sprzedaży samochodu, nie należy jej bagatelizować. Dlaczego? Ponieważ chroni interesy obu stron.
Wyobraź sobie, że sprzedajesz auto, ale nie podpisujesz umowy sprzedaży. O tym fakcie nie zdążyłeś także poinformować Wydziału Komunikacji. Nagle okazuje się, że Twój pojazd brał udział w przestępstwie. Policja się z Tobą kontaktuje, ale Ty nie masz żadnych dowodów na to, że auto nie należało wtedy do Ciebie.
Brak umowy kupna-sprzedaży samochodu działa także na niekorzyść kupującego. Na dokumencie bowiem znajdują się informacje o tym, że pojazd nie jest obciążony zastawem ani postępowaniem. Ponadto umowa zawiera informacje o bezwypadkowości i spełnianiu warunków technicznych. Bez tego nie wiesz, czego możesz się spodziewać po pojeździe.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży auta?

To pytanie wcale nie jest bezzasadne. Zarówno sprzedający, jak i kupujący powinni wiedzieć, co zawiera prawidłowa umowa kupna-sprzedaży auta. Nie wystarczą bowiem dane osobowe i podstawowe informacje o samochodzie. Na co należy zwrócić uwagę?
Umowa sprzedaży pojazdu powinna zawierać:

  •  dokładną datę (w tym godzinę) i miejsce sprzedaży;
  • dane osobowe kupującego i sprzedającego;
  • informacje na temat samochodu: marka, model rok produkcji, numer VIN;
  • dane na temat aktualnego przebiega;
  • cenę przejazdu;
  • informacja o spełnianiu warunków technicznych;
  • oświadczenie o bezwypadkowości;
  • informacja o liczbie wydanych kluczyków;
  • oświadczenie o zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu przez kupującego;
  • czytelne podpisy obu stron.

O czym warto pamięć?

Spisanie umowy kupna-sprzedaży auta to nie koniec formalności, jakie czekają zarówno na sprzedającego, jak i kupującego. Podpisany dokument będzie bowiem podstawą do dalszych formalności. Osoby, które nabywają lub sprzedają auto muszą pamiętać o:
• podatku PCC;
• ubezpieczeniu OC;
• przerejestrowaniu auta.

Podatek PCC

Kiedy kupujesz samochód od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, spada na Ciebie obowiązek zapłaty PCC. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. W 2022 roku wynosi on 2% wartości pojazdu. Na jego opłacenie i złożenie deklaracji PCC-3 w Urzędzie Skarbowym masz 14 dni od podpisania umowy kupna samochodu.
Podatku PCC nie trzeba jednak płacić, kiedy wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 złotych. Nie należy jednak zaniżać ceny pojazdu w umowie. Urząd Skarbowy może bowiem sprawdzić, czy podana kwota jest prawidłowa i zażąda wyjaśnień.

Przerejestrowanie auta

Po podpisaniu umowy sprzedaży samochodu masz 30 dni na zgłoszenie zmiany właściciela w urzędzie. Jesteś do tego zobowiązany jako nowy nabywca. Co w przypadku sprzedającego? Jest zobowiązany do informowania o zbyciu pojazdu. Leży to jednak w jego interesie. Dzięki temu uchroni się on m.in.: od wystawiania mandatów na swoje dane.
Przerejestrowanie auta odbywa się w Wydziale Komunikacji. Możesz to zrobić na miejscu lub online. Weź ze sobą umowę kupna-sprzedaży, dowód osobisty, tablice rejestracyjne i pozostałe dokumenty związane z autem.

Ubezpieczenie OC

Kolejną ważną kwestię w przypadku zawarcia umowy kupna samochodu jest ubezpieczenie OC. Jego posiadanie w Polsce jest obowiązkowe. Dlatego należy zadbać o to, aby nie doszło do braku ciągłości ubezpieczenia. Grożą bowiem za to wysokie kary.
Zbywca ma obowiązek, aby poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży auta. Kupujący zaś może przejąć dotychczasową polisę lub zdecydować się na inną. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może zmienić wysokość dotychczasowych składek i zaproponować inne warunki.

Umowa kupna-sprzedaży auta jest podstawowym dokumentem, na którego podstawie możesz dochodzić swoich praw. Niezależnie od tego, czy jest kupcem, czy zbywcą, zadbaj o to, aby była sporządzona dokładnie.

Powrót do listy wpisów