EnglishFrenchPolish

Samochód na raty – czy warto?

Samochody prosto z salonu potrafią osiągać zawrotne ceny, zwłaszcza gdy mowa o prestiżowych i zaufanych markach. Wobec tego trudno się dziwić, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby spełnić swoje marzenia. Samochód na raty jest jednym z nich, choć to nie wyczerpuje puli możliwości. Warto przyjrzeć się wszystkim opcjom przed podjęciem decyzji, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Jakie są możliwości w kwestii zakupu samochodu?

Jeśli nie ma się możliwości dokonania jednorazowej wpłaty na konto sprzedającego (gotówką bądź przelewem bankowym), należy skorzystać z alternatyw. Właściciele przedsiębiorstw mogą na przykład skorzystać z oferty leasingowej. Polega ona na umożliwieniu użytkowania pojazdu przez pewien okres w celach służbowych. Po upłynięciu wyznaczonego czasu otwiera się możliwość wykupu auta – i to również na cele prywatne. Sporo firm korzysta z takiego rozwiązania.

Nie wszyscy jednak prowadzą własny biznes, a leasing nie jest tak opłacalny w przypadku osób prywatnych. Zdobycie wysokiej klasy nowego samochodu może więc odbyć się przy pomocy wynajmu krótkoterminowego bądź długoterminowego. Niestety, po zakończeniu umowy istnieje co najwyżej szansa na jej przedłużenie. Firmy specjalizujące się w wynajmie pojazdów klientom indywidualnym rzadko proponują odsprzedanie swojej własności. Oczywistym minusem jest też szereg obostrzeń dotyczących wykorzystywania samochodu (np. kilometrówki czy zakaz wyjazdów za granicę).

Łatwo wywnioskować, że nie są to najpopularniejsze sposoby. Dużo większym uznaniem cieszy się auto na raty. To właśnie dzięki temu każdy może sobie pozwolić na spełniające wymagania pojazdy.

Nowy samochód na raty – zalety kredytu

Kredyt samochodowy to idealne rozwiązanie. W przeciwieństwie do zwykłej pożyczki gotówkowej jest on celowy. W praktyce oznacza to, że do umowy wpisuje się podstawowe informacje dotyczące auta, jak np. jego typ, model, markę, rok produkcji czy numer nadwozia. A także, co szczególnie ważne, jego cenę (lub wartość). Na tej właśnie podstawie nowy samochód na raty zostaje sfinansowany przez bank lub podobną instytucję. Kredytobiorca nie dostaje określonej przez siebie kwoty, a pieniądze, które dokładnie pokrywają koszt zakupu (oczywiście o ile pozwala mu na to zdolność kredytowa) zostają przekazane bezpośrednio do sprzedającego. Jeśli więc znajdzie się tańszy samochód – lub wynegocjuje się niższą kwotę – nie zostaje się z „niepotrzebnymi” pieniędzmi, które należy spłacić instytucji finansowej.

Kolejną zaletą jest wygodne spłacanie rat. Okres kredytowania jest rozłożony w taki sposób, aby jak najmniej obciążyć budżet pożyczkobiorcy. Wiele instytucji finansowych oferuje też „wakacje kredytowe”, czyli krótkie przerwy w spłacaniu rat. Kredyt na nowy samochód może więc zostać spłacony w dogodnym dla klienta terminie.

Nie można przy tym zapomnieć, że samochód na raty jest stosunkowo tani. Odsetki wynoszą zazwyczaj mniej niż 10% rocznie. Istnieją nawet jeszcze atrakcyjniejsze pod tym względem oferty, jeśli szuka się finansowania w instytucjach pozabankowych. W połączeniu z długim okresem spłaty okazuje się, że to jedna z najkorzystniejszych form zakupu nowego pojazdu.

Czy kredyt na nowy samochód ma wady?

Oczywiście nawet tak dobre rozwiązanie ma kilka słabych stron. Przede wszystkim banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenia, jak np. depozyt karty pojazdu (aby nie doszło do jego sprzedaży), zastaw rejestrowy czy przewłaszczenie. Do tego dochodzi jeszcze szereg różnych formalności, których wymagają banki, aby upewnić się w zdolności kredytowej klienta. A to może potrwać sporo czasu, co może spowodować minięcie korzystnej promocji i tym podobne sytuacje.

Nowy samochód na raty bez wkładu własnego – gdzie uzyskać pomoc?

Dużo lepiej skorzystać z pomocy innych instytucji finansowych. Firma Cofidis oferuje nisko oprocentowany (od 4,99%) kredyt nawet na 120 miesięcy. Do tego można zdobyć nowy samochód na raty bez wkładu własnego, co nierzadko jest oczekiwane przez większość banków. Przy okazji warto zaznaczyć, że firma stosuje zasadę minimum formalności połączoną z One Day Visit, czyli procedurą uruchomienia kredytu przed przerejestrowaniem pojazdu.

Większość ludzi nie dysponuje tak dużymi rezerwami finansowymi, aby zakupić wymarzone auto za gotówkę. Dlatego samochód nowy na raty to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą opuścić salon w wybranym przez siebie pojeździe. Dzięki pomocy profesjonalnych instytucji finansowych nie wiąże się to z żadnym ryzykiem. W związku z tym możemy śmiało polecić kredyty na ten konkretny cel.

Powrót do listy wpisów