EnglishFrenchPolish

RRSO a oprocentowanie

W ostatnim odcinku naszego cyklu podpowiadaliśmy, co powinieneś przeanalizować wybierając optymalny dla siebie system spłat kredytu samochodowego. Musisz mieć świadomość, że korzystając ze wsparcia instytucji finansowej należy zwrócić jej zarówno pożyczone środki jak i ponieść wszystkie dodatkowe koszty związane z udzieleniem kredytu. Zatem istotna będzie dla Ciebie informacja, jaka jest łączna kwota do zapłaty. Informuje o tym wartość RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

RRSO – czym jest?

RRSO to całkowity koszt kredytu jaki poniesiesz, wyrażony w formie wartości procentowej całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Wartość RRSO obejmuje wszystkie opłaty, w tym:

  • koszt odsetek
  • opłaty manipulacyjne i przygotowawcze
  • ubezpieczenie
  • prowizję
  • koszty ewentualnych uzgodnionych usług dodatkowych

Różnica pomiędzy oprocentowaniem a RRSO

Pamiętaj, że RRSO jest czymś innym niż oprocentowanie. To są różne pojęcia. RRSO wyraża całkowity koszt kredytu, a oprocentowanie jest tylko jednym elementem kosztów składających się na RRSO.

Oprocentowanie to wskaźnik wyrażony w procentach i informujący, jaki jest koszt odsetek kredytu w skali roku. Naliczane jest od kapitału, który pozostaje po spłacie każdej kolejnej raty. Zatem z każdą ratą część odsetkowa się zmniejsza.

Wydawać się może, że korzystnie jest uzyskać jak najniższy wskaźnik RRSO. Pamiętaj jednak, że na jego wysokość wpływa też czas, w jakim będziesz spłacać zobowiązanie. Wartość RRSO będzie tym niższa, im dłuższy będzie okres kredytowania. Ale jednocześnie im dłuższy czas kredytowania, tym większy całkowity koszt Twojego kredytu.

Przeanalizuj zatem dokładnie swoje możliwości spłaty w kontekście oferty kredytowej, by wybrać optymalne dla siebie warunki.

Powrót do listy wpisów