EnglishFrenchPolish

Rejestracja samochodu po leasingu – co warto wiedzieć?

Chcesz wykupić auto po leasingu, aby jeździć nim dłużej? Zanim wsiądziesz do własnego pojazdu, pamiętaj o jego rejestracji w urzędzie. Podpowiemy Ci, ile masz czasu na rejestrację samochodu po leasingu, ile będzie Cię kosztować oraz jakich dokumentów potrzebujesz.

Obowiązkowa rejestracja samochodu po leasingu

Decydując się na leasing samochodu, nie musisz martwić się formalnościami. W końcu to nie Ty jesteś właścicielem pojazdu, a jedynie korzystasz z takiej usługi. Sytuacja zmienia się, kiedy chcesz wykupić auto. Jest na to możliwość po zakończeniu umowy. Płacisz opłatę rezydualną i stajesz się właścicielem samochodu, z którego korzystałeś podczas leasingu. Czy to wszystko, czego potrzebujesz? Nie do końca. Chociaż używałeś pojazdu wcześniej, teraz stałeś się jego właścicielem. Fakt ten trzeba zaś zgłosić do Wydziału Komunikacji i zadbać o pozostałe formalności. Procedura przerejestrowania samochodu po leasingu jest taka sama jak w przypadku kupienia auta z drugiej ręki lub z salonu. Aby ją przyspieszyć, warto wiedzieć, jakie dokumenty są wymagane w urzędzie i czego nie może zabraknąć.

Dokumenty do rejestracji auta po leasingu

Postanowiłeś wykupić samochód na koniec leasingu? Przerejestrowanie w Wydziale Komunikacji to jedna z pierwszych rzeczy, o których warto pomyśleć. Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz.
Urząd poprosi Cię o:

 • dowód osobisty;
 • tablice rejestracyjne;
 • dowód rejestracyjny;
 • polisa OC.

To jednak nie wszystko. Pozostałe dokumenty otrzymasz od leasingodawcy:

 • faktura VAT wykupu samochodu z leasingu;
 • karta pojazdu.

Może się również zdarzyć, że Wydział Komunikacji poprosi o KRS leasingodawcy. Warto zatem być na to przygotowanym. Pamiętaj, że podczas rejestracji sprawdzane są aktualne badania techniczne. Co więcej, niezbędna jest polisa OC. Ubezpieczenie samochodu jest przekazywane po poprzednim właścicielu np.: po firmie leasingowej. Jeśli nie jest ono ważne, wykup je najpóźniej w dniu rejestracji samochodu.

Czas na przerejestrowanie samochodu po wykupie z leasingu

O rejestracji samochodu po leasingu warto pomyśleć jak najwcześniej. Jest na to ograniczona ilość czasu. Jeśli nie zdążysz w terminie, możesz spotkać się z nieprzyjemnymi i wysokimi karami. Mogą one wynosić nawet do 1000 złotych. Ile jest czasu na rejestrację auta po leasingu? Udaj się do Wydziału Komunikacji w ciągu 30 dni od dnia wykupu auta. Kiedy posiadasz niezbędne dokumenty, procedury w urzędzie nie powinny zająć Ci dużo czasu. Zwróć uwagę na komunikaty w internecie. W 2020 roku czas na rejestrację samochodu był dłuższy. Ze względu na pandemię przedłużono go nawet do 180 dni. Jednak z dniem 1 stycznia 2021 powrócił termin 30 dni.

Ile trwa zarejestrowanie samochodu?

Po złożeniu przez Ciebie wniosku auto jest rejestrowane czasowo na 30 dni. W tym czasie urząd sprawdza otrzymane dokumenty i informacje o samochodzie. Dopiero potem otrzymasz dowód rejestracji i komplet znaków legalizacyjnych. Czasem jednak procedura może się przedłużyć. W takim wypadku udaj się ponownie do urzędu, aby wydłużyć czasową rejestrację o 14 dni.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Największe wydatki związane z wykupieniem pojazdu masz za sobą. Wpłaciłeś opłatę rezydualną i otrzymałeś samochód na własność. Nie zapominaj jednak, że rejestracja auta po leasingu na osobę fizyczną wiąże się z dodatkowymi kosztami. Może nie są one już tak wysokie, jednak warto mieć je na uwadze.
Na opłatę rejestracyjną składa się kilka elementów:

 • komplet znaków legalizacyjnych – 12,5 zł;
 • nalepka kontrolna – 18,5 zł
 • rejestracja czasowa – 13,5 zł;
 • dowód rejestracyjny – 54 zł;
 • opłata ewidencyjna – 2 zł.

Do tego, o ile wcześniejsze tablice nie były rejestrowane w tym samym powiecie, trzeba doliczyć 80 zł za wyrobienie nowych.
Łączny koszt rejestracji auta po leasingu wynosi zatem 180,5 zł. Biorąc pod uwagę kary za brak rejestracji, nie wydaje się to dużo, prawda?

Mamy nadzieję, że rejestracja samochodu po leasingu jest już dla Ciebie prostsza i wiesz, co masz zrobić. Aby cieszyć się autem na własność, warto czym prędzej złożyć wniosek i wypełnić formalności.

Powrót do listy wpisów