EnglishFrenchPolish

Oprocentowanie kredytu samochodowego – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Przeszukując oferty kredytów samochodowych, wysokość oprocentowania staje się ważnym czynnikiem decyzyjnym do skorzystania z propozycji danego banku lub biura pożyczkowego. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że samo oprocentowanie kredytu samochodowego nie kończy listy kosztów związanych z uzyskaniem pożyczki. W niniejszym artykule opowiemy, co wpływa na oprocentowanie kredytu na samochód, a także jakie dodatkowe koszty pociąga za sobą kredytowanie auta. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych uzyskaniem jak najlepszej oferty kredytu na zakup pojazdu.

Oprocentowanie kredytu na samochód

Ubiegając się w banku o kredyt na samochód oprocentowanie będzie uzależnione od WIBOR 3M oraz marży samej instytucji. Wprawdzie przepisy prawne ustalają maksymalny górny pułap oprocentowania (w 2021 roku wynosi on 7.20%), to jednak banki stosują wiele zabiegów, które znacznie windują całkowity koszt kredytu samochodowego. Instytucje bankowe doskonale zdają sobie sprawę, że marża kredytowa będzie podlegała negocjacjom ze strony klienta. Może się niestety okazać, że pozornie niskie oprocentowanie kredytu samochodowego w banku nie będzie miało przełożenia na całkowity koszt wsparcia finansowego. W grę wchodzi tutaj wiele innych czynników. Dlatego wybierając kredyt samochodowy RRSO nie powinno być podstawowym narzędziem porównawczym. RRSO jest procentowym wykazaniem całkowitego kosztu kredytu, wyrażonego w stosunku rocznym.

Dokonując zestawienia ofert banków oraz instytucji pozabankowych można dość mocno się zdziwić. Wiele osób sądzi, że nagrodą za wyśrubowane wymogi kredytowe w bankach będzie niskie oprocentowanie kredytu na samochód i niewygórowane RRSO. Okazuje się jednak, że koszt oprocentowania w obydwu typach instytucji udzielających kredytów samochodowych, prezentuje się na podobnym poziomie.

Kredytowanie auta – dodatkowe koszty

Kredytowanie auta to proces składający się z kilku etapów, a całkowity koszt kredytu samochodowego będzie w dużej mierze zależał od dodatkowych opłat wymaganych przez banki. Atrakcyjne oprocentowanie w bankach pełni funkcję wabika na klientów, jednak nie oznacza natychmiast, że kredyt w danej instytucji stanowi najbardziej atrakcyjną ofertę.

W kosztach kredytu na samochód oprocentowanie wyrażone będzie w skali roku, a prowizja jednorazowo oraz mogą być uwzględnione rozmaite opłaty dodatkowe czy obowiązek wykupu ubezpieczenia. Prowizja jest jedną z takich opłat, które należy uiścić jednorazowo na samym początku zawieranej umowy. Wysokość prowizji wynosi zazwyczaj 5-7% całkowitej wartości kredytowanego pojazdu.  Kredyt samochodowy pociąga za sobą konieczność wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń OC i AC, a także cesję prawa do odszkodowania na rzecz banku.

Sumując wszystkie opłaty dodatkowe, może się nagle okazać, że rzeczywiste roczne oprocentowanie kredytu na samochód w banku wyniesie znacznie więcej, niż na początku przewidywaliśmy. Dlatego wiele osób poszukuje alternatywy dla oferty kredytowej banku, ceniąc sobie transparentność zapisów umowy i większe możliwości negocjacji warunków spłaty. Wybierając kredyt samochodowy oprocentowanie stanowi tylko część kosztów, co warto mieć na uwadze podczas analizy ofert banków.

Kredytowanie auta za pośrednictwem banku nie jest jedyną metodą finansowania zakupu pojazdu. Koszt kredytu samochodowego na rynku pozabankowym bardzo często jest taki sam lub niższy, niż w  ofertach banków. Przykładowo, pożyczka na samochód w Cofidis ustala RRSO na poziomie 16%, co stanowi bardzo dobry wynik. Oprocentowanie kredytu na samochód w ramach usług pozabankowych podlega negocjacjom, a ilość opłat dodatkowych jest zdecydowanie mniejsza. Świadomość tej różnicy pozwala lepiej podejść do decyzji o zaciągnięciu kredytu na samochód, a także podjąć chłodną analizę dostępnych ofert.

Powrót do listy wpisów