Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej?
Jeszcze do niedawna z leasingu mogli korzystać wyłącznie przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą. Od kilku lat ta forma finansowania jest dostępna również dla osób, które nie mają własnego biznesu. Wyjaśniamy, kto może ubiegać się o leasing samochodowy, na czym polega jego przewaga nad kredytem oraz jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z oferty leasingu konsumenckiego.
Jak działa leasing samochodu dla osoby prywatnej?
Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą korzystać ze specjalnej oferty leasingu konsumenckiego. Obecnie, taka forma finansowania pojazdów dostępna jest już w zdecydowanej większości instytucji finansowych i coraz częściej klienci indywidualni wybierają ją zamiast kredytu lub zakupu auta na raty.
Jak działa leasing samochodowy w przypadku osób fizycznych, które nie wprowadzają pojazdu do firmy? Zasady są podobne, jak w przypadku przedsiębiorców: na podstawie zawartej umowy, leasingodawca udostępnia pojazd użytkownikowi, który przez okres obowiązywania leasingu, może korzystać z samochodu w zamian za stałą, miesięczną ratę. Właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca, przez co konsument nie może wprowadzać w aucie żadnych zmian, a każdą szkodę trzeba zgłosić instytucji finansującej. Można więc powiedzieć, że leasing samochodu dla osoby prywatnej łączy w sobie zarówno pewne elementy wynajmu, jak i kredytu.
Zasady udzielania leasingu samochodowego na osobę prywatną
Jedną z podstawowych zalet, jakimi charakteryzuje się leasing konsumencki, jest możliwość skorzystania z uproszczonej procedury. Dzięki niej otrzymanie finansowania nie wymaga tak wielu formalności, jak ma to miejsce np. przy kredycie samochodowym. Co do zasady, konsument musi przedstawić jedynie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, potwierdzającym tożsamość.
Leasing samochodowy – na czym polega procedura standardowa?
Rzadziej leasingodawcy korzystają z procedury standardowej, która wiąże się z koniecznością przedstawienia większej liczby dokumentów. Oprócz dowodu tożsamości klient starający się o leasing samochodu dla osoby prywatnej, może zostać zobowiązany do przedstawienia:
-
zaświadczenia o zatrudnieniu,
-
wyciągu z rachunku bankowego, potwierdzającego wpływy wynagrodzenia,
-
innych dokumentów, w tym również wymaganych od poręczyciela.
Czy możliwe jest otrzymanie leasingu bez BIK?
Jedną z podstawowych zalet leasingu jest większa dostępność tego produktu w porównaniu z kredytem samochodowym. Nic dziwnego, że o taką formę finansowania starają się również konsumenci, znajdujący się w trudniejszej sytuacji finansowej, którym bank odmówił kredytowania. Dla takich klientów dostępne są specjalne oferty, określane jako leasing bez BIK i zaświadczeń. W swojej ofercie ma je coraz większa liczba instytucji finansowych. Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej z zadłużeniem? Przede wszystkim historia kredytowa wnioskodawcy nie jest sprawdzana w bazach BIK, BIG czy KRD. Jednocześnie, leasingodawca nie wymaga od konsumenta zaświadczeń o zatrudnieniu czy niezaleganiu w płatnościach. Dzięki temu wiele osób, którym bank uniemożliwił zakup auta na kredyt, zyskuje możliwość nabycia pojazdu w formie leasingu konsumenckiego.
Ile kosztuje leasing samochodu na osobę prywatną?
Wiedząc, jak działa leasing samochodowy i kto może się o niego ubiegać, warto przejść do kwestii związanej z kosztami wiążącymi się z tą formą finansowania. Przedsiębiorcy, którzy użytkują swoje pojazdy w firmach, część kosztów leasingu mogą wykazać jako koszt uzyskania przychodu i tym samym obniżyć podstawę opodatkowania. W przypadku konsumentów nie ma takiej możliwości. Należy spodziewać się, że leasingodawca w kwotę miesięcznej raty zaliczy więc także wszystkie dodatkowe opłaty, np. usługi serwisowe, kompletny pakiet ubezpieczeń (OC, AC, NNW, Assistance), a także dodatkowe wyposażenie pojazdu czy nowe opony zimowe.
Na koszty leasingu samochodowego dla osób prywatnych wpływa również czynsz inicjalny, czyli wysokość pierwszej raty, jaką zdecydujemy się wpłacić przy zawieraniu umowy. Zasadniczo – im będzie ona wyższa, tym niższe miesięczne raty pozostaną do spłaty. Warto w tym miejscu dodać, że poszczególni leasingodawcy proponują również oferty z zerową pierwszą wpłatą, co jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą na początku wydawać większej kwoty ze środków własnych.
Powrót do listy wpisów