EnglishFrenchPolish

Leasing samochodowy

Zakup wysokiej klasy samochodu wiąże się z bardzo poważnym wydatkiem. Zwłaszcza gdy mowa o fabrycznie nowym lub stosunkowo młodym pojeździe. To potrafi obciążyć budżet nie tylko osoby prywatnej, ale i firmy. Dlatego tak duże zainteresowanie budzi leasing samochodowy. Dzięki usłudze znacznie łatwiej zapanować nad finansami, a jednocześnie bez przeszkód korzystać z nowoczesnego auta.

Leasing auta – na czym polega?

Leasing jest niczym innym, jak umową na określony czas, zawieraną pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą (zwanym również korzystającym). To właściwie jak działa leasing samochodowy? Przede wszystkim pozwala on na dowolne użytkowanie pojazdu w wyznaczonych umową granicach. Najczęściej są one bardzo swobodne. To główna różnica pomiędzy leasingiem a wynajmem. Typowe wypożyczenie ma sporo ograniczeń (zwłaszcza tzw. kilometrówkę czy brak możliwości wyjazdu poza granice Unii Europejskiej). Tymczasem leasing samochodowy dla przedsiębiorstw pozwala na niemal dowolne dysponowanie autem – zupełnie jak w przypadku własności. Oczywiście nie można w to wliczyć np. sprzedaży, ponieważ reguluje to podpisana umowa.

Najważniejsza w leasingu jest jednak możliwość wykupienia pojazdu po upłynięciu określonego czasu. W praktyce mowa o pozyskaniu auta za naprawdę rozsądną cenę. Wystarczy wpłacić pozostałe do osiągnięcia pełnej wartości auta pieniądze, aby przejąć wszystkie prawa do dysponowania przedmiotem umowy.

Jak działa leasing samochodowy?

Działanie leasingu jest bardzo proste. Usługa łączy ze sobą elementy wynajmu oraz tradycyjnego kredytu. Na dodatek wyróżnia się jej dwie wersje: finansową oraz operacyjną. Jak działa leasing samochodowy finansowy? Przede wszystkim wymaga on zapłacenia z góry podatku VAT od całości transakcji (opłaty wstępnej, rat oraz kosztów wykupu). W związku z tym koszty uzyskania przychodu mogą obejmować wyłącznie odsetki od rat (nie wlicza się całości). Na dodatek finansowy leasing pozwala na podpisanie umowy trwającej dowolny czas. Odpisów  amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

Inaczej wygląda to w przypadku drugiej wersji. Leasing samochodowy dla firm o operacyjnym charakterze zawierany jest na okres obejmujący przynajmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji przewidzianego dla przedmiotu leasingu. W tym ujęciu podatek VAT nalicza się wraz z każdą ratą, co jest w wielu sytuacjach wygodniejszym rozwiązaniem. Tego typu leasing umożliwia ponadto wpisanie w koszty uzyskania przychodów wszelkich wydatków związanych z eksploatacją pojazdu (m.in. koszt paliwa, przeglądów czy czynsz inicjalny). Warto jednak wspomnieć, że możliwość odpisania kosztów jest obostrzona limitami. Z tego powodu jest chętniej wybierany przez przedsiębiorstwa, które potrzebują na dłużej utrzymać swoją flotę pojazdów.

Korzyści leasingu samochodowego

Istnieje kilka powodów, dla których umowa leasingowa jest znacznie atrakcyjniejsza od typowego wynajmu długoterminowego. Większość dotyczy mniejszych kosztów. Już na pierwszy rzut oka widać, że leasing samochodowy tańszy od wynajmu. Co więcej, leasing jest też tańszą opcją w porównaniu do kredytu.

Na niekorzyść kredytu bankowego przemawia też konieczność przedstawienia zdolności kredytowej. W przypadku większych pożyczek można mówić o dość restrykcyjnej polityce banków odnośnie produktów kredytowych. Istnieje w związku z tym większa szansa na odrzucenie wniosku. Tani leasing samochodowy jest przystępniejszy. Co prawda również ocenia się zdolność klientów do spłaty zobowiązań, ale nie jest ona tak sztywna, jak w przypadku instytucji bankowych. Dlatego właśnie leasing jest tak chętnie wybierany przez osoby prowadzące działalność oraz przedsiębiorstwa.

Firmy zajmujące się leasingiem mają szeroką ofertę, która z pewnością odpowie na zapotrzebowanie danej firmy czy osoby prywatnej. W asortymencie znajdują się zarówno nowe, jak i używane samochody. Nigdy jednak nie spotka się z pojazdem starszym, niż 10 lat. Leasing samochodowy online to także uproszczone procedury: bez zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i z minimalną opłatą wstępną. Dodatkową zaletą jest atrakcyjna cena w stosunku do bogatego wyposażenia.

Nie można też nie wspomnieć o kwestii zakupu samochodu na własność za gotówkę. Jednorazowy wydatek potrafi mocno uszczuplić domowy czy firmowy budżet. Do korzyści leasingu samochodowego należy więc jeszcze wliczyć zabezpieczenie własnych funduszy. Spłacanie bardzo przystępnej raty jest wygodniejsze, prostsze i bezpieczniejsze od wyłożenia od razu całej kwoty na zakup.

Leasing samochodowy dla firm

Nie bez powodu leasing cieszy się szczególną popularnością wśród przedsiębiorstw. Stworzenie bądź uzupełnienie firmowej floty pojazdów może być wyjątkowo drogie. Dlatego raty zawsze wydają się korzystniejszym rozwiązaniem. Leasing samochodowy dla firm wyróżnia się bardzo przystępnymi warunkami. W zamian za stałą miesięczną opłatę przedsiębiorstwo zyskuje nieograniczony dostęp do nowoczesnego, wygodnego i doskonale prezentującego się auta. To szczególnie ważne dla firm, które muszą utrzymać bardzo dobry wizerunek.

Nie ma właściwie żadnych ograniczeń w kwestii tego, jaki pojazd będzie przedmiotem umowy. W wielu przypadkach mowa o autach osobowych, ale przedsiębiorstwa korzystają również z innych pojazdów. Profesjonalni leasingodawcy – w tym Cofidis S.A. – oferują też samochody dostawcze, a nawet motocykle.

Leasing jest korzystniejszy dla przedsiębiorstw również z tego powodu, że nie obciąża zdolności kredytowej pozostając zobowiązaniem pozabilansowym. To szczególnie ważne dla rozwoju całej firmy (np. podczas przetargów czy faktoringu).

Leasing samochodowy dla osób prywatnych

Zalety leasingu doceniają coraz częściej klienci indywidualni. Przyczyny są dokładnie takie same, jak w przypadku przedsiębiorstw. Docenia się przede wszystkim duży wybór pojazdów, niskie raty oraz mniejsze restrykcje przy ocenianiu zdolności kredytowej. Leasing samochodowy dla osoby prywatnej uważany jest za bardzo konkurencyjny (w porównaniu do pożyczki bankowej) sposób zdobycia nowoczesnego pojazdu.

Sama procedura udzielania leasingu jest wyjątkowo prosta. Wystarczy dokument tożsamości, zaświadczenie o zatrudnieniu i wyciąg z konta bankowego.

Leasing samochodowy – co po zakończeniu umowy?

W przypadku umowy wynajmu, po upłynięciu terminu umowy auto wraca do podmiotu finansującego. Można co najwyżej negocjować przedłużenie umowy. Leasing samochodowy daje dodatkową opcję do wyboru: wykupienie pojazdu na własność. Jest to rozwiązanie wybierane przez większość leasingobiorców.

Leasingodawcy zazwyczaj chcą, aby kwota wykupu znajdowała się w przelewie wraz z ostatnią ratą. Przypominają o takiej możliwości na kilka tygodni przed terminem. Wystarczy zadeklarować firmie chęć zakupu, aby procedura ruszyła.

Serdecznie zachęcamy do zainteresowania się naszą ofertą. Z przyjemnością przedstawimy szczegóły współpracy i pomożemy dostosować leasing do Państwa potrzeb. Wystarczy skontaktować się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Leasing samochodowy online to najprostsza droga do otrzymania wymarzonego samochodu, o czym przekonali się już wszyscy nasi dotychczasowi klienci. Warto sprawdzić to na własną rękę.