EnglishFrenchPolish

Leasing samochodów używanych – co warto wiedzieć?

Osoba planująca zakup używanego samochodu nie jest skazana wyłącznie na kredyt albo płatność gotówką. Ma bowiem również alternatywę w postaci leasingu. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat leasingu używanego auta.

Na czym polega leasing samochodów używanych?

Leasing to forma zewnętrznego sfinansowania zakupu samochodu, choć finalnie leasingobiorca wcale nie musi decydować się na wykupienie na własność przedmiotu leasingu. Ma za to możliwość całkiem swobodnego korzystania z auta, płacąc za to comiesięczne raty leasingowe w umówionej wysokości. Obiektem finansowania może być używany pojazd. Ta forma leasingu nie różni się znacząco od leasingowania nowego auta. Polega na podpisaniu między leasingobiorcą a leasingodawcą cywilnoprawnej umowy leasingowej, w której obie strony określają jej warunki. Leasingodawca zobowiązuje się do zakupu konkretnego samochodu, a następnie oddania go klientowi do użytkowania. Leasingobiorca jest zobowiązany nie tylko do spłacania rat, ale zazwyczaj na początku także do zapłaty opłaty wstępnej albo czynszu inicjalnego.

Wiek samochodu a umowa leasingowa

Czy można leasingować dowolne auta używane? Leasing zwykle nie wprowadza ograniczeń pod względem marki czy rodzaju pojazdu, ale wymaga stosowania się do pewnych zasad w zakresie wieku auta. Duże firmy leasingowe zazwyczaj trzymają się zasady, że maksymalny wiek samochodu na koniec umowy wynosi 8-10 lat, a w bardzo rzadkich przypadkach 12 lat. To oznacza, że np. 7-letni pojazd możesz wyleasingować na 3 lata, a 4-letni na 6 lat. Czasem zdarzają się wyjątki dotyczące szczególnie wartościowych aut – wówczas leasing może dotyczyć 10-letniego pojazdu.

Leasing aut używanych dla firmy

Wybór rodzaju leasingu zależy od oczekiwań leasingobiorcy, a także skutków finansowych. Firmy mogą więc zdecydować się na leasing operacyjny. To optymalna forma finansowania nawet dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT-u. Sami VAT-owcy mogą odliczyć natomiast od 50 do nawet 100% VAT-u, z kolei pozostałą kwotę w wysokości do 150 tys. zł mogą wrzucić w koszty. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą rozważyć wykupienie pojazdu na osobę prywatną.

Leasing konsumencki aut używanych

Leasing powstał wiele lat temu jako forma finansowania pojazdów dla przedsiębiorców. Obecnie jednak także osoby prywatne mogą skorzystać z tego rozwiązania. Co więcej, leasing konsumencki samochodu używanego cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób fizycznych i konkuruje bez trudu z powszechnie znanym kredytem samochodowym. Ta forma finansowania znajduje się już w ofercie większości tzw. banków samochodowych oraz firm leasingowych.

Leasing konsumencki aut używanych, znany też jako leasing osobisty, to sposób finansowania pojazdu stworzony z myślą o osobach nieprowadzących działalności gospodarczej. Łączy w sobie elementy wynajmu, ponieważ leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu, a także kredytu, bowiem klient jest zobowiązany do płatności comiesięcznych rat. Przez cały okres trwania umowy leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem, a nie właścicielem pojazdu, co oznacza, że nie może samodzielnie dokonywać w nim zmian.

Leasing konsumencki – formalności

Jedną z zalet leasingu konsumenckiego na używane auto jest nieduża ilość formalności, zwłaszcza w porównaniu z dokumentami, które trzeba dostarczyć w przypadku wnioskowania o kredyt samochodowy. Większość firm świadczących usługi leasingowe stosuje bowiem tzw. procedurę uproszczoną. Klient musi więc przedłożyć jedynie stosowny wniosek, a także kserokopię dowodu osobistego bądź innego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.

Niektóre firmy stosują natomiast tzw. procedurę standardową. W tym przypadku, poza wnioskiem i kserokopią dowodu, leasingodawca wymaga także dostarczenia wyciągu za ostatnie 3 miesiące z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie, zaświadczenia o zatrudnieniu wystawionego przez pracodawcę, a także, w wyjątkowych sytuacjach, dokumentów przedstawionych przez poręczyciela.

Wybrane firmy leasingowe nie sprawdzają zdolności oraz historii kredytowej wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej. To oznacza, że leasing na auto używane mogą wziąć także osoby z tzw. negatywnym BIK-iem. Ta forma leasingu należy jednak do rzadkości i zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami niż w przypadku ofert standardowych.

Powrót do listy wpisów