EnglishFrenchPolish

Leasing motocykla – co powinieneś wiedzieć?

leasing motocykla

Zakup wymarzonego jednośladu nie musi wiązać się z nadwyrężaniem budżetu firmy. Odpowiedzią jest leasing motocyklu. Na czym on polega i czy się opłaca? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Nie tylko samochód, czyli leasing motocykli

Leasing najczęściej kojarzy się z samochodami, ewentualnie ze sprzętem IT. Wiele firm wykorzystuje go jako korzystną i łatwo dostępną formę finansowania oraz alternatywę kredytu. Jednak przedmiotem umowy może być nie tylko auto, ale także motocykl.
Jednośladowy pojazd w firmie może być dużą przewagą. Przedsiębiorcy mogą go wykorzystywać nie tylko na własny użytek, ale również w ramach oferowanych usług. Motocykle znajdują bowiem zastosowanie w wielu przypadkach takich jak branża kurierska czy gastronomiczna.
Temat leasingu motocykli zdobywa coraz większe zainteresowanie. Z tego powodu firmy leasingowe mają przygotowane oferty dla przedsiębiorców i osób prywatnych, które chcą w ten sposób sfinansować swój jednoślad.
O czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz studiować oferty leasingu? Motocykle to pojazdy, które są najczęściej tańsze niż samochody. Z tego powodu czas trwania umowy nie jest dłuższy niż 2-3 lata, a raty mogą być znacząco mniejsze w porównaniu do innych pojazdów.

Leasing motocykla – jaki rodzaj umowy?

Zanim zdecydujesz się na leasing motocyklu, koniecznie zapoznaj się ze szczegółami oferty. Czymś innym jest leasing operacyjny, a czymś innym leasing finansowy. Chociaż każdy z nich daje Ci możliwość finansowania pojazdu, różnią się one m.in. kwestiami związanymi z podatkami i kosztami uzyskania przychodu.

Leasing operacyjny

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów leasingu jest leasing operacyjny. Pozwala on bowiem przedsiębiorcom na korzystną optymalizację podatków. W takim przypadku przedmiot umowy, jak np.: motocykl, pozostaje własnością leasingodawcy, który dokonuje również odpisów amortyzacyjnych.
Atutem leasingu motocyklu w przypadku takiej umowy jest odliczenie wszystkich kosztów, jakie są z nią związane. Są to raty leasingowe oraz wydatki na utrzymanie. Na koniec zaś przedsiębiorca ma możliwość wykupu pojazdu za ustaloną kwotę.

Leasing finansowy

Innym rodzajem leasingu jest leasing finansowy. W odróżnieniu od poprzedniej formy finansowania jest on związany z przejściem przedmiotu umowy na własność automatycznie po zakończeniu jej trwania.
W przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca odlicza także amortyzację, a do tego płaci VAT z góry. Natomiast do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć tylko część odsetkową raty, a nie całą kwotę, jak ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego.

Leasing zwrotny

Niewiele osób wie o tym rodzaju leasingu. Wszystko z tego powodu, że nie zawsze odnajduje on zastosowanie w firmach. Warto jednak być świadomym i wiedzieć o nim więcej. Jak on działa?
Leasing zwrotny polega na odsprzedaniu przedmiotu umowy leasingodawcy, który leasinguje go tej samej firmie, od której wcześniej go odkupił. A zatem następuje zmiana prawna właściciela. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy przedsiębiorca chce zachować płynność finansową i nie chce korzystać z kredytu.

Leasing konsumencki

Leasing motocykli nie jest zarezerwowany wyłącznie dla przedsiębiorców. Z tej formy finansowania mogą z powodzeniem korzystać także osoby prywatne. Dla wielu z nich taka opcja jest prostsza niż kredyt w banku. Leasingodawcy zachęcają minimalnymi i szybkimi procedurami, dzięki którym wymarzony pojazd może szybko trafić w nasze ręce.
Decydując się na leasing konsumencki, podstawowe zasady pozostają te same. Przedmiot umowy jest własnością leasingodawcy. Z kolei na jej zakończeniu leasingobiorca ma możliwość wykupu motocyklu. Kluczową różnicą jest jednak brak możliwości odliczenia podatków i kosztów uzyskania przychodu.

Motocykl na leasing? Jak najbardziej! Tego rodzaju finansowanie pozwoli Ci odebrać kluczyki do wymarzonego jednośladu szybciej, niż się spodziewasz. Wystarczy wybrać odpowiednią ofertę i wypełnić wniosek online.

Powrót do listy wpisów