EnglishFrenchPolish

Kredyt na samochód a historia w BIK

Kupno auta na kredyt od lat pozostaje atrakcyjną alternatywą dla zakupu pojazdu z własnych środków. Osoby, które nie mogą lub z różnych przyczyn nie chcą ponosić jednorazowego, dużego wydatku z domowego lub firmowego budżetu, mogą dzięki temu cieszyć się nowoczesnym autem nabytym na rynku pierwotnym, bądź wtórnym. Czy taka forma finansowania jest dla każdego i czy można starać się o kredyt na samochód ze złą historią w BIK?

Specyfika kredytów samochodowych

Jak sam nazwa wskazuje, kredyty samochodowe to produkty bankowe o ściśle określonym przeznaczeniu. Są to celowe formy finansowania, co oznacza, że mogą być wydatkowane wyłącznie na konkretną inwestycję – w tym przypadku na zakup auta. To różni je np. od kredytów gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Ubiegając się o kredyt na auto bez BIK i KRD należy liczyć się z tym, że bank lub inna instytucja finansująca zweryfikuje Twoją zdolność i historię kredytową. Negatywna ocena wcale nie musi oznaczać odmowy udzielani finansowania, ponieważ każdy z podmiotów kredytujących udziela wsparcia na własnych, indywidualnych warunkach. Niektóre stosują uproszczone metody weryfikacji, co pozwala ubiegać się o kredyt na samochód ze złą historią w BIK, Biurze Informacji Gospodarczej czy Krajowym Rejestrze Długów.

Kto może starać się o kredyt samochodowy?

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że o kredyt na auto mogą wnioskować zarówno właściciele firm, jak i klienci indywidualni. Szansę na uzyskanie atrakcyjnych warunków finansowania zakupu firmowej floty mają także przedsiębiorcy, którzy na rynku działają stosunkowo od niedawna. W takich sytuacjach częstym problemem nie jest negatywna historia kredytowa, ale raczej jej brak. Na szczęście, kredyt na auto bez BIK i w tym przypadku nie jest nieosiągalny, co w przypadku nowych przedsiębiorstw pozwala uniknąć dużych obciążeń budżetowych na wczesnym etapie działalności.

Kredyt na samochód ze złą historią w BIK dla osoby prywatnej

Klienci indywidualni zainteresowani zakupem samochodu na kredyt, mogą skorzystać z szerokiej i elastycznej oferty finansowania, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora. Tym, na co z pewnością należy się jednak przygotować, będzie sprawdzanie przez bank Twojej historii kredytowej w BIK oraz innych, wymienionych tu rejestrach gospodarczych. Warto, planując ubieganie się o kredyt na auto bez BIK i KRD, dopełniać wszelkich formalności, a więc:

– terminowo regulować wszystkie bieżące należności,

– spłacić do końca kredyty konsumpcyjne, raty oraz inne zobowiązania,

– dysponować odpowiednim zabezpieczeniem dla kredytu samochodowego.

Dzięki temu szanse na pozytywną decyzję i atrakcyjne warunki znacznie wzrosną, nawet jeśli bank będzie mieć pewne zastrzeżenia do wcześniejszej historii kredytowej.

Kredyt na auto bez BIK dla firm – czy to możliwe?

W przypadku przedsiębiorców banki również weryfikują potencjalnego kredytobiorcę pod kątem jego zdolności i historii kredytowej, jednak przykładają do tego nieco inne kryteria. Do obowiązków właściciela firmy, ubiegającego się o sfinansowanie zakupu auta kredytem należy zazwyczaj przedstawienie aktualnych zaświadczeń o braku zaległości w ZUS oraz urzędzie skarbowym. Oprócz tego otrzymanie kredytu samochodowego wymagało będzie potwierdzenia stabilnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa i – najlepiej – braku jakichkolwiek zaległości w regulowaniu zobowiązań.

Może jednak zdarzyć się tak, że historia kredytowa firmy pozostawia wiele do życzenia, przez co bank odmówi finansowania. Warto wówczas zainteresować się innymi dostępnymi możliwościami uzyskania wsparcia, jakie stanowi kredyt na auto bez BIK. Wiele podmiotów udziela bowiem takiego finansowania, korzystając z uproszczonej procedury weryfikacyjnej, co zwiększa szansę pozytywnego rozstrzygnięcia nawet przy wysokim zadłużeniu.

Kredyt samochodowy, a może gotówkowy?

Wielu klientów indywidualnych oraz właścicieli firm zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie celowy kredyt samochodowy, czy raczej tradycyjny, gotówkowy, dający pełną swobodę wydatkowania. Ten drugi przyciąga często łatwiejszymi warunkami, należy jednak zdać sobie sprawę, że ceną za większą dostępność będzie wyższy całkowity koszt finansowania. Choć kredyt na auto jest produktem celowym i często wymaga spełnienia określonych wymogów, warto się na niego zdecydować, biorąc pod uwagę większą elastyczność i atrakcyjne warunki spłaty.

Powrót do listy wpisów