EnglishFrenchPolish

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów finansowych. Jednymi z najpopularniejszych są kredyty. Co chwilę możemy natknąć się na reklamę tego typu usługi bankowej z atrakcyjnym oprocentowaniem. Planując kosztowny zakup, np. nieruchomości, często stajemy przed pytaniem: kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Odpowiedź nie zawsze jest prosta. By uniknąć wysokich kosztów pozyskanego finansowania, warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ofertom. Wyjaśniamy najważniejsze różnice między kredytem gotówkowym a hipotecznym.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – na jaki cel?

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem hipotecznym i gotówkowym jest cel, na który chcemy przeznaczyć pieniądze pozyskane od banku. W przypadku kredytu gotówkowego nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń – otrzymane środki mogą służyć do zakupu samochodu, zorganizowania wakacji czy spłaty innych zobowiązań. Z kolei kredyt hipoteczny przyznawany jest zawsze na jasno określony cel, związany z zakupem nieruchomości, jej przebudową lub remontem. Czy jednak w przypadku nieruchomości zawsze najlepszym wyborem jest hipoteka? Niekoniecznie. Może okazać się, że koszty planowanej modernizacji domu lub mieszkania nie wyniosą więcej niż kilkanaście tysięcy. W takiej sytuacji wygodniejszym rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy.

Co łatwiej dostać – kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z wpisem do hipoteki danej nieruchomości. W razie kłopotów ze spłatą tego finansowania, bank może przejąć nieruchomość. W zamian za ponoszone ryzyko kredytobiorca zwykle otrzymuje pieniądze niższym kosztem, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Atrakcyjne oprocentowanie to jednak niejedyna charakterystyczna cecha hipoteki. Bardzo istotny jest również okres kredytowania, który wynosi zwykle od 20 do 30 lat. Do wad kredytu hipotecznego możemy zaliczyć konieczność posiadania wkładu własnego (10-20%), dłuższy czas załatwiania wszystkich formalności, większe wymagania w kwestii zabezpieczeń finansowania oraz dodatkowe usługi, które trzeba wykupić.

Z kolei kredyt gotówkowy to przede wszystkim swoboda dysponowania pozyskanymi środkami. Mogą być one przeznaczone na dowolny cel. Samo otrzymanie tego typu finansowania jest także o wiele łatwiejsze, niż w przypadku kredytu hipotecznego. Nawet w ciągu kilku godzin można załatwić niezbędne formalności i otrzymać pieniądze na konto. Jako zabezpieczenie często wystarczy jedynie zaświadczenie o dochodach. Nie ma konieczności wykupowania szeregu dodatkowych produktów finansowych. Wariant ten nie jest jednak wolny od wad. Zastanawiając się, czy wybrać kredyt hipoteczny, czy gotówkowy, trzeba wziąć pod uwagę, że druga opcja wiąże się z wyższymi kosztami związanymi z oprocentowaniem i RRSO, a sama kwota dostępnego finansowania jest niższa od maksymalnej sumy kredytu hipotecznego.

Czy mając kredyt hipoteczny, można wziąć kredyt gotówkowy?

Zdarzają się sytuację, w których po zakupie domu lub mieszkania, który finansowany jest kredytem hipotecznym, potrzebna jest dodatkowa gotówka na nowe meble, wykończenie wnętrz czy aranżację ogrodu. W takim przypadku wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie: mam kredyt hipoteczny czy dostanę gotówkowy? Wszystko zależy od aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli dana osoba nie ma żadnych negatywnych wpisów oraz dobrze radzi sobie ze spłatą bieżących rat, istnieje duża szansa, że połączenie kredytu gotówkowego z hipotecznym będzie możliwe.

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – co się bardziej opłaca?

Jeśli celem spożytkowania pieniędzy z kredytu będzie zakup lub kosztowna modernizacja nieruchomości, w takim przypadku lepszym wyborem pod względem finansowym jest kredyt hipoteczny. To dobre rozwiązaniem, zwłaszcza gdy do zrealizowania celu wymagana jest duża kwota. Natomiast kredyt gotówkowy świetnie sprawdzi się w sytuacjach, w których potrzebujemy szybko zasilić konto, w celu kilku sfinalizowania różnych wydatków. Zawsze warto najpierw dobrze przeanalizować swoją sytuację, a następnie zdecydować, czy to kredyt hipoteczny, czy też gotówkowy lepiej spełni określone oczekiwania.

 

Powrót do listy wpisów