EnglishFrenchPolish

Samochody kupowane na kredyt są coraz młodsze. Kredytowa mapa Polski.

  • Przeciętnie auto kupowane na kredyt ma 7 lat – wynika z kredytowej mapy Polski
  • Najmłodsze, bo 6-letnie pojazdy kupują na kredyt mieszkańcy województwa podlaskiego, najstarsze, 9-letnie – województwa lubelskiego

– Kredytowa mapa Polski pokazuje trendy w zachowaniach finansowych Polaków. Widzimy, że mimo trudnych, pandemicznych warunków klienci zaciągają kredyty na coraz młodsze i, co za tym idzie, coraz droższe pojazdy – mówi Nuno de Oliveira, Prezes Cofidis Polska.

Z analizy firmy wynika, że w 2019 r. średni wiek kredytowanego przez nią pojazdu wyniósł 8 lat, a w 2020 i 2021 r. było to nieco ponad 7 lat. Dla porównania, przeciętne auto jeżdżące po Polskich drogach ma ponad 14 lat. Niestety starych samochodów przybywa. Jak wynika z danych firmy Samar monitorującej rynek motoryzacyjny sprowadzamy coraz starsze pojazdy. Na przykład w sierpniu 2021 r. średni wiek takiego pojazdu przekroczył 12 lat.

– Wiek pojazdów ma znaczenie np. dla ogólnego bezpieczeństwa na drogach czy stanu środowiska. To dobrze, że coraz więcej Polaków może kupić nowsze, bardziej bezpieczne i ekologiczne auto – mówi Nuno de Oliveira.

Stosunkowo najmłodsze auta – bo 6-letnie – kupowali klienci Cofidis z województwa podlaskiego. W większości pozostałych województw średni wiek kredytowanego auta wynosił 7-8 lat. Tylko w województwie lubelskim było to 9 lat.

– Obserwujemy stopniowy spadek znaczenia samochodów w wieku na poziomie średniej i powyżej średniej wieku pojazdów w Polsce. 14 i więcej lat miało w 2019 r. ponad 10% kredytowanych przez nas pojazdów. W kolejnych dwóch latach ten wskaźnik spadł do około 9%. Choć nie jest to skokowy spadek, to cieszy ten pozytywny trend – mówi Marcin Szulc, Dyrektor ds. Handlowych i Rozwoju Biznesu w Cofidis.

Powrót do listy wpisów