EnglishFrenchPolish

Kosztowne wakacje Polaków napędziły popyt na kredyty gotówkowe?

  • Z ankiety Związku Banków Polskich wynika, że Polacy liczyli się ze wzrostem kosztów wakacji – aż 55% planowało przeznaczyć na wypoczynek więcej niż w roku ubiegłym.
  • Dodatkowe wydatki ponieśli nie tylko planujący wyjazdy; 1/5 rodaków zamierzała przeprowadzić latem remont mieszkania.
  • Część Polaków wydatki sfinansowała kredytami gotówkowymi, których liczba oraz wartość w czerwcu i lipcu wzrosła o ok. 1/3 w porównaniu z latem 2020 r.1

O tegorocznych wakacjach mówiło się głównie w kontekście drożyzny. „Paragony grozy”, wysokie ceny za noclegi czy benzynę, wzrost inflacji. To spowodowało, że nawet pomimo programów typu bon turystyczny, część Polaków skorzystała z kredytów gotówkowych, żeby spełnić urlopowe marzenia. Tym bardziej że nie obejmują one wyłącznie wyjazdów. 

Kredyty gotówkowe są w znacznie większym stopniu dostępne dla konsumentów niż jeszcze w ubiegłym roku. Wraz z początkiem pandemii instytucje finansowe ograniczyły poziom akceptacji ze względu na wysokie i nie do końca znane ryzyko. Teraz sytuacja wraca do normy, a wielu konsumentów, którzy wcześniej odłożyli plany kredytowe, wróciło do realizacji swoich celów zakupowych. Wysokie zainteresowanie obserwujemy już od kwietnia, co pokrywa się z czasem, w którym Polacy planują wakacyjny odpoczynek. Jednak ta tendencja wynika też z ogólnej poprawy nastrojów społeczeństwa, które chętniej planuje większe wydatki niż na początku pandemii – mówi Nuno de Oliveira, Dyrektor Generalny Cofidis S.A. Oddział w Polsce.

Więcej kredytów gotówkowych i na wyższą kwotę

Wysoki popyt na tę formę finansowania w ostatnich miesiącach potwierdzają dane Biura Informacji Kredytowej. W czerwcu tego roku banki i SKOK-i udzieliły o 30% więcej kredytów gotówkowych niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Większa o 33,2% była także ich wartość. Średnio pożyczaliśmy 20 162 zł, co oznacza wzrost o 13,4% w stosunku do czerwca 2020 r. 

Podobnie sytuacja wyglądała w lipcu. W stosunku do lipca 2020 r. udzielono o 25,7% więcej kredytów gotówkowych na sumę o 33,2% wyższą. Średnia kwota uzyskanego finansowania wyniosła 19 599 zł – o 6% więcej niż w roku poprzednim. 

Polacy przygotowali się na większe wydatki

Związek Banków Polskich przeprowadził badanie, w którym sprawdził wakacyjne nastroje Polaków. Okazało się, że aż 55% ankietowanych planowało wydać latem więcej niż w ubiegłym roku. Na te wyniki wpłynęła m.in. wysoka inflacja oraz podwyżki cen usług hotelarskich czy gastronomicznych. Co ciekawe, te dodatkowe wakacyjne koszty nie obejmowały wyłącznie wyjazdów. 18% badanych miało zamiar przeprowadzić latem remont, 5% zakupić nowy sprzęt AGD/RTV, 5% mówiło też o wydatkach związanych z imprezami okolicznościowymi, jak wesele. 

Nasi klienci mieli świadomość, że w tym roku zarówno planowanie wyjazdu, jak i remontu mieszkania wiąże się ze znacznie większymi kosztami niż rok czy dwa lata temu. Dlatego też przygotowywali budżety z zapasem, by nie narażać się na nieprzyjemne niespodzianki. Sprzyjały temu dobre warunki kredytowania spowodowane rekordowo niskimi stopami procentowymi. Zaciągając 2-letni kredyt na kwotę 6 tys. zł, która pozwala już na zaplanowanie wymarzonych wakacji, miesięczna rata wynosi obecnie ok. 300 zł. Kredyt na remont w wysokości 30 tys. zł to miesięczny wydatek rzędu 670 zł przez 5 lat – dodaje Marcin Szulc, Dyrektor ds. Handlowych i Rozwoju Biznesu Cofidis S.A. Oddział w Polsce.

W ostatnim czasie coraz częściej słychać opinie, że niebawem czekają nas podwyżki stóp procentowych. Możliwe, że jest to więc jedna z ostatnich okazji na uzyskanie kredytu gotówkowego na preferencyjnych warunkach. Planujący większe wydatki, jak zakup samochodu, wyposażenia dla ucznia czy wymiana sprzętów w domu, nie powinni zwlekać z decyzją. 

1Newsletter kredytowy BIK: czerwiec, lipiec 2020 i 2021.

Powrót do listy wpisów