EnglishFrenchPolish

Jaki kredyt na samochód – gotówkowy czy samochodowy?

Chcąc sfinansować zakup pojazdu mamy do wyboru dwie opcje: kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na dowolny cel. Przed podjęciem decyzji o wyborze danego rozwiązania warto prześledzić wady i zalety każdego z nich, poddając analizie koszty i wymogi formalne.

Czy warto brać kredyt na samochód?

Finansowanie zakupu pojazdu kredytem dla wielu osób oraz firm stanowi jedyną możliwość pozyskania pojazdu. Zastanawiając się, jaki kredyt na samochód wybrać, warto rozważyć propozycje banków oraz instytucji pozabankowych, które dają dużo większą swobodę dobierania parametrów pożyczki pod indywidualne potrzeby. To, czy warto brać kredyt na samochód, pozostaje w ścisłej zależności od wysokości miesięcznej raty i dodatkowych kosztów, takich jak np. konieczność wykupienia pełnego pakietu AC i OC. Wartość samych ubezpieczeń nierzadko dochodzi do 5% ceny rynkowej samochodu.

Kredyt na samochód to produkt przeznaczony pod zakup konkretnego egzemplarza pojazdu nowego lub używanego. Już na etapie składania wniosku należy przedstawić umowę przedwstępną kupna-sprzedaży, co dla sprzedającego będzie się wiązało z blokadą możliwości sprzedaży auta do czasu wydania decyzji kredytowej. Kredyt samochodowy celowy tworzy zabezpieczenie spłaty zobowiązania, co umożliwia obniżenie marży i prowizji. Kredyty samochodowe zawsze będą tańsze od ich gotówkowych odpowiedników. Koszt alternatywny pozostaje ukryty w mniejszej elastyczności co do wyboru pojazdu oraz przymusu ponoszenia dodatkowych opłat z tytułu AC w całym okresie kredytowania.

Kredyt gotówkowy na samochód

Kredyt samochodowy czy gotówkowy to dylemat wielu osób poszukujących metody na zakup auta. Kredyt gotówkowy na samochód można tak naprawdę przeznaczyć na dowolny cel. Po ustaleniu zdolności kredytowej wnioskodawcy, bank lub inny podmiot podejmuje decyzję o akceptacji, lub odrzuceniu wniosku. Pozytywna decyzja skutkuje przelewem środków na konto i rozpoczęciem naliczania rat. Wyższe ryzyko tego produktu finansowego musi być zrekompensowane większym oprocentowaniem. Dlatego kredyty gotówkowe często są dwukrotnie droższe od wersji celowej.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy to jednak decyzja rozbijająca się nie tylko o chłodną kalkulację finansową, lecz wygodę i wolność w wyborze wymarzonego pojazdu.

Kredyt gotówkowy na samochód daje pełną dowolność w kwestii wykupu ubezpieczeń, a także sposobu wykorzystywania samochodu.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Rozważając kredyt na samochód czy gotówkowy, warto dokonać analizy kosztu całkowitego obu rozwiązań. Osoby pragnące zakupić samochód w wieku powyżej 10 lat powinny raczej pomyśleć o kredycie gotówkowym. Samochody z salonu lub kilkuletnie z rynku wtórnego często podlegają finansowaniu przez celowy kredyt na samochód. Niższe koszty obsługi tego zadłużenia i zabezpieczenie spłaty w postaci przeniesienia prawa własności pojazdu pozwalają znacznie obniżyć cenę kredytu samochodowego.

Kredyty gotówkowe lub samochodowe stanowią fundament działalności wielu firm z rynku usług pozabankowych, oferujących niski próg wejścia i bardzo dobre warunki spłaty.

Powrót do listy wpisów