EnglishFrenchPolish

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Potrzeba zdobycia większej gotówki nie jest niczym niecodziennym. Nawet zwykły wyjazd na wakacje może poważnie uszczuplić rodzinny budżet. Podobnie wygląda sytuacja z zakupem samochodu. Zwłaszcza gdy mowa o powiększeniu lub stworzeniu od podstaw floty pojazdów dla przedsiębiorstwa. Warto więc sprawdzić, jak wygląda własna zdolność kredytowa, aby dobrze zaplanować przyszłość.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Każdy bank podchodzi do swoich klientów indywidualnie, a ponadto ma własne sposoby na ocenienie ich możliwości finansowych. Niemniej kilka czynników jest stałych dla każdej instytucji. Największy wpływ na zdolność kredytową ma oczywiście wysokość oraz regularność dochodów. To na tej podstawie szacuje się, czy klient będzie w stanie spłacić miesięczną ratę. Nie mniej ważne pod tym względem są więc zobowiązania finansowe. Inne kredyty czy koszty utrzymania w naturalny sposób zmniejszają możliwości spłaty. Oprócz tego liczy się jeszcze:

– wiek klienta,

– stan cywilny oraz liczba osób na utrzymaniu,

– staż pracy i wykonywany zawód,

– historia kredytowa.

Należy bowiem pamiętać, że wiarygodność kredytową mogą podnieść nawet małe, ale regularnie spłacane kredyty w przeszłości. To jeden z dowodów dla banku, że nie będzie mieć kłopotów z otrzymywaniem swojej należności.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Istnieje kilka sposobów na ocenę własnej zdolności kredytowej. Obecnie największą popularność mają liczne kalkulatory internetowe. Są one dostępne na wielu portalach, zwłaszcza zajmujących się udzielaniem pożyczek. Ich działanie jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy wpisać wymagane informacje (m.in. miesięczną wysokość dochodów, oprocentowane zobowiązania i czas ich trwania), aby otrzymać wynik. Niestety ma to jedną wadę: zazwyczaj zdolność kredytowa jest jedynie szacunkowa i tylko zgłoszenie się do instytucji da nam rzeczywistą odpowiedź. Dlatego najlepiej użyć kalkulatora udostępnianego przez bank lub inną instytucję, w której chce się zapożyczyć. Udostępniane na ich stronach kalkulatory biorą pod uwagę wszystkie algorytmy i kwestie finansowe związane z ofertą. W ten sposób można otrzymać wiarygodny wynik.

Tradycyjne sposoby na to, jak sprawdzić zdolność kredytową, wciąż nie zniknęły. Sporo osób po prostu darzy większym zaufaniem instytucje, niż portale internetowe. Wizyta w placówce banku nie należy więc do rzadkości. Rozmowa z konsultantem to również okazja do zadania pytań dotyczących otrzymania kredytu, spłacania rat, oprocentowania czy promocji. Pracownicy instytucji są doskonale zaznajomieni z tematem, dlatego potrafią rozwiać wszelkie wątpliwości. Z konsultantami można skontaktować się również drogą telefoniczną. Infolinia pozwala sprawdzić swoją zdolność kredytową bez wychodzenia z domu.

Weryfikacja zdolności kredytowej przez bank

Banki nie dają kredytów na słowo. Muszą najpierw zweryfikować prawdziwość podanych danych. Jakie dokumenty będą w związku z tym potrzebne? Przede wszystkim wymaga się od klientów dowodu tożsamości. To podstawa. Bez okazania ważnego dowodu osobistego wniosek zostanie odrzucony już na wstępie. Inaczej wygląda to w przypadku banków, w których założyło się konto wcześniej. Dane z dokumentu zostały już wówczas spisane, dlatego ponowne ich podawanie nie jest konieczne. Wyjątkiem jest sytuacja upłynięcia jego terminu ważności. Dowód należy okazać podczas rozmowy z konsultantem lub przesłać skan na podany przez bank adres.

Kolejnym istotnym dokumentem niezbędnym do weryfikacji podanych informacji jest zaświadczenie o zatrudnieniu. Banki akceptują umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Nierzadko instytucje finansowe wymagają jedynie wyciągu bankowego zamiast zaświadczenia. To równie dobry sposób na udowodnienie, że otrzymuje się stałe dochody, które mają wpływ na zdolność kredytową. Dotyczy to zwłaszcza klientów, którzy już mają konto w danym banku, choć nie jest to regułą. Czas oczekiwania na weryfikację to nie dłużej, niż kilka sekund. Większe pożyczki są starannie weryfikowane, a im więcej informacji jest do sprawdzenia (np. wiele źródeł dochodu albo kilka kont bankowych), tym bardziej wydłuża moment podjęcia decyzji o kredycie.

Jednak nie tylko banki sprawdzają zdolność kredytową. Mogą to zrobić również leasingodawcy. W ich przypadku nie trzeba liczyć się z tak mocnymi restrykcjami. Dlatego finansowanie zakupu pojazdów w formie leasingu cieszy się dużą popularnością. Warto z niej skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy prowadzi się przedsiębiorstwo. Powiększenie firmowej floty samochodowej może być w ten sposób tańsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Powrót do listy wpisów