EnglishFrenchPolish

Jak sprawdzić wartość samochodu?

Przed kupnem lub sprzedażą samochodu warto sprawdzić, ile wynosi jego wartość rynkowa. Nie należy mylić tego pojęcia z ceną pojazdu, która widnieje na umowie i akceptują ją obie strony transakcji, tzn. sprzedający oraz nabywca. Ta kwota przeważnie różni się od realnej wartości samochodu, ustalanej w procesie wyceny. Dokonujący jej rzeczoznawca musi brać pod uwagę liczne czynniki, które wpływają na ostateczną wycenę. Obecnie do sprawdzenia wartości rynkowej używa się także specjalnych kalkulatorów, przygotowanych przez firmy zajmujące się wyceną. Korzystają z nich m.in. ubezpieczyciele, którzy ustalają wartość pojazdu nie na podstawie umowy sprzedaży, ale ceny rynkowej danego pojazdu.

Co wpływa na wartość samochodu?

Do najważniejszych kwestii podczas wyceny rynkowej wartości pojazdu należą takie parametry, jak marka, model, przebieg oraz rok produkcji. Często pojawia się też pojęcie roku modelowego. Chodzi tutaj o okres, w którym produkowano pojazd o identycznych cechach charakterystycznych. W większości fabryk produkcja zostaje wstrzymana latem, w okresie urlopowym. W tym czasie często wprowadza się liftingi do aktualnie produkowanych modeli. Dlatego po wznowieniu produkcji zaczyna się nowy rok modelowy. Ma to tak samo duże znaczenie przy wycenie, jak rok produkcji, czyli czas powstania konkretnego egzemplarza, pokrywający się z rokiem kalendarzowym. Nierzadko się zdarza, że w salonie samochodowym znajdują się dwa pojazdy z tego samego roku modelowego, o identycznych parametrach, ale pochodzące z innego roku produkcji. W takim przypadku przeważenie starszy z nich ma niższą cenę. Dla nabywcy w tym momencie oba egzemplarze różnią się jedynie kwotą, jaką musi zapłacić. Trzeba jednak wiedzieć, że przy ewentualnej odsprzedaży różnica pomiędzy wyceną obu samochodów może znacznie wzrosnąć. Dlatego lepszą inwestycją okazują się młodsze samochody. Oczywiście, wpływ na wycenę samochodu mają też inne czynniki. Jednak w przypadku dwóch takich samych samochodów, w identycznym stanie technicznym, rok produkcji odgrywa ogromną rolę.

Jak wycenia się nowy samochód?

Określenie wartości nowego samochodu nie powinno dostarczyć większych trudności. Zazwyczaj przyjmuje się, że cena rynkowa wynosi tyle, ile najtańsza oferta danego modelu z konkretnego roku produkcji. Oczywiście, pod uwagę brane są ceny z krajowych salonów samochodowych. Określony szereg warunków decyduje o tym, czy pojazd zostanie uznany za nowy. Ściślej mówiąc, dotyczy to samochodów, które zostały kupione nie dłużej niż pół roku wcześniej, przebieg nie przekroczył w tym czasie 10 000 km i nie doszło do żadnej stłuczki ani awarii. Jeśli pojazd spełnia te kryteria, zostanie wyceniony tak samo, jak zupełnie nowy egzemplarz. Niestety, może dojść do sytuacji, że w międzyczasie autoryzowane salony sprzedaży obniżą ceny samochodów o identycznych parametrach i wyposażeniu. W takim przypadku wartość zostanie uznana za niższą od ceny w chwili kupna.

Jak odbywa się wycena samochodu używanego?

Do obliczenia wartości używanego samochodu potrzeba trochę więcej danych. Na początek należy sprawdzić, po ile aktualnie sprzedawane są samochody o takich samych lub zbliżonych podstawowych parametrach, do których zalicza się markę oraz lata modelowe i produkcji. Decydująca będzie najniższa cena, jednak wartość może wzrosnąć w zależności od innych parametrów. Bezwypadkowa historia pojazdów, potwierdzona odpowiednim raportem, podnosi wartość nawet o 30%. Takie samochody cieszą się większym zainteresowaniem, ponieważ wydają się nabywcom pewniejsze i bezpieczniejsze. Warto też wspomnieć, że samochody z historią serwisowania w autoryzowanych stacjach obsługi, w skrócie ASO, również zyskują na wartości. Oczywiście tylko w przypadku, gdy dokumentacja potwierdza dobry stan techniczny oraz wykonanie wszystkich niezbędnych napraw. Kolejny parametr to przebieg pojazdu. Im wyższy, tym bardziej wzrasta ryzyko usterek, a jednocześnie maleje wartość. To kolejny powód, aby kupować samochody z pełną dokumentacją. W raportach z przeglądów lub ASO powinny znajdować się odczyty z licznika. Znaczenie podczas wyceny samochodu może mieć także typ silnika – diesle uznaje się za bardziej problematyczne, dlatego obniżają wartość – a także wyposażenie pojazdu.

Będąc świadomym jak sprawdzić wartość samochodu, właściciel zwiększy szanse na sprzedaż, a nabywca nabierze pewności, że nie przepłaca. Właśnie dlatego warto skorzystać z opisanych wyżej wskazówek.

Powrót do listy wpisów