EnglishFrenchPolish

Gdzie można dostać kredyt na samochód zabytkowy?

Pasjonaci klasycznych pojazdów doskonale wiedzą, jak drogie jest ich zainteresowanie. Za retro auta należy zapłacić sporą sumę, w związku z czym mało kto może sobie na nie pozwolić bez specjalnej pożyczki. Kredyt na samochód zabytkowy jest dla większości jedynym rozwiązaniem. Niestety nie jest to tak proste, jak uzyskanie pomocy w finansowaniu innych przedmiotów. Sprawdźmy zatem, gdzie można uzyskać kredyt na dogodnych warunkach – i czy w ogóle można go uzyskać.

Kiedy można mówić o zabytkowym samochodzie?

Na początku warto wiedzieć, że nie każde stare auto może być uznane za zabytek. Co więcej, nie zawsze klasyfikuje się je pod względem wieku. Standardowo pojazd zabytkowy musi spełniać trzy warunki: mieć więcej niż 25 lat, składać się w minimum 75% z oryginalnych części, a także nie być produkowanym od co najmniej 15 lat. Auta wykraczające poza opisane normy zalicza się raczej do samochodów używanych i tak właśnie będą traktowane przez banki.

Oczywiście od reguły istnieją wyjątki. Przykładowo za pojazd zabytkowy można uznać kilkuletni egzemplarz z oryginalną konstrukcją czy produkowany w niszowej serii. Wówczas kategoria wieku ma znacznie mniejsze znaczenie.

Czy można wziąć kredyt na samochód zabytkowy w banku?

Ceny klasyków wahają się od kilkunastu tysięcy do nawet kilkuset milionów złotych. Blisko 60-letnie Ferrari GTO 250 zostało wylicytowane na 48 405 000 dolarów (czyli ok. 178 mln złotych). Krajowej produkcji pojazdy kosztują znacznie mniej, ale i tak do ich zakupu często niezbędny staje się kredyt na samochód zabytkowy.

Zazwyczaj pierwszym miejscem, do którego udają się pasjonaci po pomoc w finansowaniu, są banki. Trzeba pamiętać, że to bardzo sformalizowane instytucje, które udzielają pożyczek wyłącznie po spełnieniu dość wygórowanych wymagań – zwłaszcza gdy mowa o naprawdę dużych pieniądzach. Uzyskanie kredytu na klasyczny samochód jest w związku z tym mocno utrudnione.

Przede wszystkim większość banków nie ma oferty stworzonej z myślą o zabytkowych autach. Dlatego proponują w zamian zwykły kredyt konsumpcyjny. Jak łatwo się domyślić, nie jest on korzystny dla kredytobiorcy. Po pierwsze, samochód w takim przypadku nie może posłużyć jako zabezpieczenie spłaty rat. Po drugie, wysokość pożyczki jest ściśle uzależniona od dochodu i zdolności kredytowej klienta. Po trzecie, koszt kredytu należy do dość wysokich. W efekcie banki nie są w stanie zapewnić przyjaznego finansowania. Z kolei te instytucje, które oferują kredyt na samochód zabytkowy, również mają spore ograniczenia. Najistotniejszym z nich jest górna granica pożyczki. Zazwyczaj mowa jedynie o kilkudziesięciu tysiącach złotych. Miłośnicy klasycznych pojazdów muszą w takiej sytuacji dołożyć resztę z własnych pieniędzy, co w oczywisty sposób ogranicza możliwości zakupu.

Kredyt na samochód zabytkowy w pozostałych miejscach

O pożyczkę lepiej zwrócić się do innych instytucji finansowych, takich jak np. Cofidis. Udzielany w nich kredyt jest znacznie prostszy, mniej sformalizowany i korzystniejszy. Na uwagę zasługuje fakt, że klasyczny pojazd będzie traktowany tak samo, jak każde inne auto używane, co pozwala sfinansować zakup praktycznie każdego modelu. Nie musi ono spełniać wszystkich warunków określających zabytek. Kredyt na samochód zabytkowy w instytucjach pozabankowych jest przez to chętniej wybierany wśród znawców motoryzacji.

Kolejna zaleta to niskie oprocentowanie nominalne – najczęściej nie przekracza 5%. Poza tym instytucje finansowe pozwalają pozostać jedynym właścicielem samochodu, a także uruchamiają pożyczkę jeszcze przed jego przerejestrowaniem (tzw. procedura One Day Visit).

Czy można wziąć kredyt na renowację zabytkowego auta?

Dobrą wiadomością jest możliwość wzięcia kredytu na samochód zabytkowy, aby przeprowadzić renowację. Może on zostać potraktowany jak typowa pożyczka na dowolny cel konsumpcyjny, ale na preferencyjnych warunkach i bez zbędnych formalności.

Trudno więc dziwić się, że pozabankowe instytucje finansowe cieszą się większym zainteresowaniem miłośników klasycznej motoryzacji. To właśnie tam powinno się w pierwszej kolejności skierować swoje kroki, aby uzyskać korzystny kredyt na samochód zabytkowy.

 

Powrót do listy wpisów