EnglishFrenchPolish

Finansowanie samochodu używanego. Jak wygląda kredyt na samochód używany?

Samochody używane cieszą się coraz większą popularnością. Tym samym nie brakuje ofert na ich finansowanie. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pojazd z drugiej ręki i jak otrzymać kredyt na samochód używany.

Dlaczego warto zdecydować się na samochód używany?

Zastanawiasz się, czy kupić samochód używany? A może nowe auto będzie lepszym rozwiązaniem? Nie tylko Ty stoisz przed tym dylematem. Wiele osób jednak decyduje się na kredyt na samochód używany. Co ich do tego skłania?
Przede wszystkim kwestie finansowe. Nie ma co się oszukiwać, że auto prosto z salonu będzie w przystępnej cenie. W przeciwieństwie do samochodów używanych. Szeroka oferta pozwala Ci wybrać najlepszy model na swoją kieszeń.
Musisz też pamiętać, że nowe auta szybko tracą na wartości. W ciągu 3 lat może to być ponad 30%. Dlatego w trakcie późniejszej sprzedaży możesz dostać za samochód znacznie mniej, niż za niego dałeś na początku. Takiego problemu nie ma w przypadku aut używanych. Spadek wartości nie będzie przy nich tak bardzo odczuwalny.
Nie zapominaj także o czasie oczekiwania. Nie zawsze nowy samochód będzie na Ciebie czekał. Coraz częściej mija trochę czasu, zanim wsiądziemy za kółko wymarzonego pojazdu. Samochód używany zaś możesz mieć w zasadzie od ręki.
Na koniec, pamiętaj o tym, że pojazd z drugiej ręki może Ci służyć tak samo dobrze, jak ten prosto z salonu. Kiedy znajdziesz odpowiedni samochód, nie czekaj i wybierz finansowanie auta używanego. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co musisz wiedzieć o kredycie na samochód używany?

Nie musisz mieć całej kwoty, aby kupić auto z drugiej ręki. Zamiast tego możesz zdecydować się na kredyt na samochód używany. Jest to specjalna oferta dedykowana osobom, które chcą kupić pojazd nowy lub używany. Znajdziesz ją nie tylko w bankach, ale również w innych instytucjach finansowych np.: firmach pożyczkowych.
Co ciekawe, kredyt na auto używane nie musi wcale dotyczyć samochodu. Dzięki temu finansowaniu możesz kupić:

  • motocykl;
  • quad;
  • przyczepę;
  • sprzęt pływający;
  • ciągnik.

Są to zatem różnego rodzaju zarejestrowane sprzęty, jakie możesz w ten sposób finansować.
W większości przypadków nie musisz znać numeru VIN pojazdu przed złożeniem wniosku o kredyt. Wszystko jednak zależy od polityki banku. Warto zapoznać się z nią już na samym początku.
Zwróć także uwagę na dopuszczalny wiek pojazdu. Najczęściej finansowanie samochodu używanego jest możliwie dla pojazdów nie starszych niż 7-12 lat. Chociaż od tej zasady mogą być wyjątki. Dlatego warto znaleźć dla siebie idealną ofertę.

Jaki kredyt na auto używane wybrać?

Są różne modele kredytu na samochód używany. Najczęściej spotkasz się z:
• standardowymi ratami – ich wysokość jest taka sama przez cały okres kredytowania;
• kredytem z ratą balonową – ostatnia rata jest najwyższa;
• kredytem 50/50 – do spłaty są 2 równe raty w wysokości wartości samochodu.
To, jaki kredyt na auto używane wybierzesz, zależy od Twoich możliwości. Jeśli dysponujesz większym kapitałem, możesz rozważyć raty 50/50. Jest to najchętniej wybierana opcja przy samochodach z drugiej ręki. W innym razie możesz zdecydować się na raty standardowe lub balonowe.

Ile kosztuje kredy na samochód używany?

Zanim podejmiesz tak ważną dla Ciebie decyzję, jaką jest zakup samochodu, sprawdź koszt kredytu. Dzięki temu będziesz wiedział, ile dokładnie będzie Cię kosztowało jego finansowanie.
Nie ma ogólnego wzoru, aby poznać koszt kredytu na używany samochód. Zależy on bowiem od takich czynników jak:

  • wiek pojazdu;
  • rodzaj samochodu;
  • wysokość kredytu;
  • okres kredytowania;
  • wysokość oprocentowania.

Na całkowity koszt kredytu mają także wpływ opłaty dodatkowe takie jak marża czy prowizja. Dlatego zwrócić uwagę na czynnik RRSO, czyli rzeczywista roczna stopę oprocentowania. Im jest on niższy, tym oferta jest korzystniejsza. Pamiętaj tylko aby porównywać ze sobą oferty z tymi samymi parametrami, aby mieć rzeczywisty obraz sytuacji.

Na finansowanie auta używanego decyduje się coraz więcej osób. Niższa cena pojazdu, niski spadek wartości i dostępność od ręki. To główne powody, dla których kredyt na samochód używany cieszy się tak dużą popularnością.

Powrót do listy wpisów