EnglishFrenchPolish

Czym jest zdolność leasingowa? – Blog Cofidis

Chcesz otrzymać leasing? Sprawdź, jakie masz szanse dzięki zdolności leasingowej. Jakie informacje sprawdza leasingodawca? Jakie warunki trzeba spełnić? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Co to jest zdolność leasingowa?

Leasing jest rodzajem finansowania nie tylko samochodów, ale także maszyn czy urządzeń. Korzystają z niego zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Liczne korzyści podatkowe oraz niski wkład własny sprawiają, że taka opcja jest opłacalna dla wielu firm.
Zanim jednak leasingodawca przekazuje przedsiębiorcy kluczyki, sprawdzi jego zdolność leasingową. Czym ona jest? Jest to nic innego jak weryfikacja wiarygodności potencjalnego leasingobiorcy. W ten sposób firma leasingowa ocenia ryzyko, z jakim związane jest przyznanie leasingu nowemu klientowi.
Zdolność leasingową najłatwiej jest porównać do zdolności kredytowej. Jak się zaraz przekonasz, leasingodawca sprawdza podobne czynniki po otrzymaniu wniosku o przyznanie leasingu. Sprawdź, czy masz szansę na podpisanie umowy.

Jak obliczana jest zdolność leasing?

Staranie się o leasing auta jest zdecydowanie prostsze niż ubieganie się o kredyt hipoteczny w banku. Dlaczego? Ponieważ finansowanie aut osobowych odbywa się przeważnie w procedurze uproszczonej. W jej przypadku formalności są ograniczone do podstawowych dokumentów. Na zdolność leasingową wpływają takie czynniki jak:

  • czas działalności firmy na rynku;
  • majątek, obroty i zysk firmy;
  • zadłużenia.

Dowiedz się, co to dla Ciebie oznacza.

Jak długo firma działa na rynku?

Masz firmę od niedawna? Możesz nie otrzymać leasingu. Staż firmy jest jednym z podstawowych czynników do sprawdzania zdolności leasingowej. Trzeba jednak podkreślić, że poszczególni leasingodawcy mogą mieć w tej kwestii różną politykę. Jeden z nich może finansować tylko te firmy, które istnieją co najmniej rok. Drugi zaś przyzna leasing przedsiębiorcy, który założył działalność dzień wcześniej. Większość z nich oczekuje jednak min. 6 miesięcy działania firmy. Przed złożeniem wniosku warto zatem sprawdzić warunki wybranego leasingodawcy.

Majątek i obroty firmy

Majątek i obroty to kluczowa kwestia w zdolności leasingowej. Dzięki niej leasingodawca wie, czy firma ma środki do spłaty zobowiązania. Możliwe, że przedsiębiorca zostanie poproszony o dokumenty na temat majątku przedsiębiorstwa, a także obrotów. Nie bez znaczenia jest też zysk firmy. Przyjęło się uznawać, że nie powinien on być niższy niż 12 rat leasingu.
Dotychczasowe zadłużenia
Podczas sprawdzania zdolności leasingowej sprawdzane jest też zadłużenie przedsiębiorstwa. Leasingodawca sprawdza firmę w takich bazach jak:

  • BIK;
  • BIG;
  • KRD.

Negatywny wpis w jednej z baz może spowodować odmowę przyznania kredytu. Przed złożeniem wniosku warto zatem uregulować bieżące zaległości. Na zdolność leasingową wpływają nie tylko długi, ale również opóźnienia w spłatach. Starając się o leasing, weź pod uwagę swoją dotychczasową historię kredytową.

Brak zdolności leasingowej – co wtedy?

Może się zdarzyć, że firma istnieje krótko na rynku, a jej obroty nie są jeszcze na oczekiwanym poziomie. Je zdolność leasingowa jest zatem niewielka. Wciąż jednak może ubiegać się o finansowanie auta. W jaki sposób?
Niektórzy leasingodawcy decydują się na przyznanie leasingu nowym firmom pod warunkiem dodatkowego zabezpieczenia. Najczęściej jest to:

  •  hipoteka;
  • weksel;
  • blokada na koncie.
Leasing konsumencki

Chociaż leasing najczęściej kojarzy się z firmami, jest on udzielany także osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Na czym polega sprawdzenie zdolności leasingowej w tym przypadku?
Podobnie jak w przypadku firma leasingodawca sprawdza zadłużenie i historią kredytową. Trzeba również spełnić wymagania dotyczące wieku i dysponować majątkiem na wkład własny.
W przypadku leasingu konsumenckiego nie jest potrzebne wiele dokumentów. Wystarczy dowód osobisty i wypełniony wniosek. Leasingodawca na podstawie otrzymanych informacji potwierdzi tożsamość i oceni sytuację finansową wnioskodawcy.

Zanim otrzymasz kluczyki do auta, leasingodawca sprawdzi Twoją zdolność leasingową. Warto wiedzieć, co się na nią składa, jeszcze przed złożeniem wniosku. Dzięki temu ocenisz swoje szanse na przyznanie finansowania.

Powrót do listy wpisów