EnglishFrenchPolish

Co to jest leasing?

co to jest leasing Czy można korzystać z samochodu bez potrzeby jego zakupu? Jak najbardziej. Umożliwia to leasing. Co to jest? Dowiedz się, na czym polega ta forma finansowania. Czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego? Sprawdzisz to w naszym artykule.

Leasing – co to jest? Definicja

Zacznijmy od podstawy. Co to jest leasing? Najprostsza definicja mówi o tym, że jest to umowa cywilnoprawna pomiędzy finansującym (leasingodawcą) a korzystającym (leasingobiorcą). Dzięki niej samochód lub inny przedmiot umowy jest oddawany w użytkowanie w ramach comiesięcznych rat.
Dzięki leasingowi możesz korzystać z nowego auta pomimo tego, że nie jesteś jego właścicielem. Co więcej, na zakończenie umowy masz prawo do wykupu przedmiotu leasingu za ustaloną cenę.
Chociaż leasing jest kojarzony z firmami, mogą z niego korzystać też osoby prywatne. Ponadto przedmiotem umowy mogą być nie tylko samochody, ale także maszyny, wyposażenie czy nieruchomości.

Leasing operacyjny a finansowy – różnice

Wiesz już, co to jest leasing. Przejdźmy teraz do jego najpopularniejszych rodzajów, czyli leasingu operacyjnego i finansowego. Od tego bowiem zależy przedmiot własności umowy oraz prawa i obowiązki obu stron.
Leasing operacyjny
Nie bez przyczyny to najpopularniejsza forma leasingu. Chętnie korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy chcą zoptymalizować swoje podatki. Na czym on polega?
Przedmiot umowy leasingu jak np.: samochód zaliczany jest do majątku leasingodawcy. To on również dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca za to otrzymuje prawo do użytkowania przedmiotu. W tym celu płaci on miesięczne raty, które stanowią koszty uzyskania przychodu. Co więcej, do każdej z nich jest naliczany podatek VAT. Warto o tym pamiętać. Jest to bowiem znacząca różnica w porównaniu do leasingu finansowego, do którego za chwilę przejdziemy.
Co się dzieje w przypadku zakończenia umowy leasingu operacyjnego? Leasingobiorca może wykupić samochód za określoną kwotę. Często jednak klienci decydują się na zawarcie kolejnej umowy, aby skorzystać z nowego pojazdu.

Leasing finansowy

Przejdźmy do leasingu finansowego. Jest to inny rodzaj finansowania, gdzie różni się m.in.: przedmiot własności umowy, koszty uzyskania przychodu czy podatek VAT. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Amortyzacja przedmiotu umowy leży po stronie leasingobiorcy. Z tego powodu jest on zapisany do majątku korzystającego, a nie do firmy leasingowej. Po zakończeniu umowy zaś pojazd przechodzi na własność leasingobiorcy.
To, co jednak kluczowe, to podatki. W przypadku leasingu finansowego istnieje konieczność zapłaty całej wartości podatku VAT na początku umowy. Ponadto tylko część odsetkowa raty stanowi koszty uzyskania przychodu.

Leasing – dlaczego się opłaca?

Leasing samochodu to prosty sposób na korzystanie z pojazdu lub innego przedmiotu umowy w ramach comiesięcznych rat. Bardzo często jego otrzymanie jest prostsze niż staranie się o kredyt w banku. Z tego powodu decyduje się na niego wielu przedsiębiorców.
Ponadto leasing jest też sposobem na optymalizację podatków. Dotyczy to zwłaszcza leasingu operacyjnego, gdzie istnieje możliwość odliczenia całości raty. Wszystkie płatności bowiem można wpisać w koszty uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego takim kosztem są raty związane z amortyzacją.
Również osoby prywatne mogą cieszyć się z jego zalet. Leasing konsumencki to dla wielu z nich uproszczenie formalności podczas starania się o nowe auto. Po zakończeniu umowy zaś leasingobiorca może wykupić pojazd lub wybrać nowy przedmiot umowy.

Wady leasingu

Jakie są jednak wady leasingu? Przed zdecydowaniem się na taką formę finansowania, warto poznać wszystkie jej strony. O czym warto pamiętać?
W przypadku leasingu operacyjnego to firma leasingowa jest właścicielem auta. Z tego powodu leasingobiorca nie może wpisać pojazdu w majątek firmy. Jest to możliwe dopiero po zakończeniu umowy i wpłaceniu podanej kwoty wykupu.
Leasing finansowy zaś ogranicza możliwości optymalizacji podatku. Do kosztów uzyskania przychodu należy tylko część odsetkowa raty. Ponadto na początku umowy należy wpłacić cały podatek VAT, co może stanowić spory wydatek.
Leasing a zmiany w oprawie
Zmiany z 2022 roku spowodowały, że nieopodatkowana sprzedaż samochodu do majątku prywatnego przestała być możliwa. Zgodnie z przepisami może być majątkiem prywatnym dopiero po 5 latach po wykupie. Jeśli sprzedaż będzie miała miejsce wcześniej, będzie ona opodatkowana. Rozwiązaniem może być jednak darowizna w ramach najbliższej rodziny, która jest zwolniona z podatku od darowizn.
Nowe auto wiąże się z dużymi wydatkami. Jednak pomóc pomoże odpowiednio dobrany leasing. Ta forma finansowania pozwoli Ci stać się użytkownikiem wymarzonego samochodu w ciągu kilku dni. Uproszczone procedury, minimum formalności, a do tego krótki czas czekania na decyzję – to wszystko sprawia, że leasing jest popularny zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

Powrót do listy wpisów