EnglishFrenchPolish

Cesja leasingu samochodu – jak sprzedać auto w leasingu?

Osoby, które lubią zmieniać samochody i prowadzą działalność gospodarczą, często decydują się na leasing pojazdu. Rozwiązanie to ma swoje zalety, takie jak możliwość wyboru nowego auta co kilka lat czy optymalizacja wysokości podatków. Jednak leasing ma również swoje wady – nie jest tak elastyczny, jak klasyczny zakup samochodu. Sprzedaż auta w leasingu wymaga załatwienia kilku niezbędnych formalności. Podpowiadamy jak to zrobić.

Cesja leasingu samochodu a zakończenie umowy

Jeśli leasingowany pojazd nie odpowiada już Twoim potrzebom lub z innych powodów chcesz zakończyć umowę, masz kilka możliwości. Nie wszystkie jednak będą dla Ciebie atrakcyjne pod względem finansowym. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wykup samochodu  w trakcie leasingu jest możliwy po upływie 40% normatywnego okresu amortyzacji. Zwykle to dwa lata w przypadku aut osobowych i trzy lata w przypadku samochodów ciężarowych. Minusem wcześniejszego wykupu pojazdu, który następnie zostanie przez Ciebie sprzedany, jest konieczność posiadania sporej ilości wolnej gotówki, która może zostać zamrożona na kilka tygodni. Sama sprzedaż samochodu w leasingu, po jego wcześniejszym wykupieniu, jest możliwa nawet na drugi dzień.

W sytuacji, w której z różnych powodów musisz zakończyć umowę leasingu szybciej, niż po upływie dwóch lat, masz niewiele opcji do wyboru. Jedna z nich to zazwyczaj bardzo niekorzystne finansowo zwrócenie auta leasingodawcy. Możesz także zdecydować się na odkup pojazdu po jego rynkowej cenie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak cesja umowy leasingu samochodu.

Przejęcie leasingu samochodu – dla kogo?

Straty finansowe, związane z wcześniejszym zakończeniem leasingu, możesz zminimalizować, decydując się na cesję. Tego typu rozwiązanie umożliwia przeniesienie umowy na firmę, która zostanie pozytywnie zweryfikowana przez leasingodawcę. Podmiot finansujący musi dokładnie sprawdzić wiarygodność potencjalnego leasingobiorcy.

Proces ten przebiega na zasadach podobnych do rozpatrywania nowego wniosku, składanego w ramach procedury uproszczonej – do podmiotu finansującego muszą zostać dostarczone niezbędne dokumenty, pozwalające m.in. na zweryfikowanie zdolności kredytowej firmy, na którą zostanie scedowana umowa. W praktyce więc na przejęcie leasingu samochodu mogą zdecydować się wszystkie osoby, prowadzące działalność gospodarczą.

Jak sprzedać auto w leasingu? Krok po kroku

Gdy zdecydujesz się na cesję, skontaktuj się z leasingodawcą i zapytaj go o zgodę oraz zasady przeprowadzenia takiej operacji. Większość firm za przeniesienie umowy na innego korzystającego nalicza opłatę w wysokości kilkuset złotych. Warto również wyjaśnić takie kwestie, jak np. ubezpieczenia samochodu – najczęściej nie przechodzi ono na nowego leasingobiorcę. Zapytaj więc o zwrot składki za niewykorzystany okres.

Następnie konieczne będzie dokonanie kilku obliczeń. Trzeba sprawdzić ile rat pozostało do zakończenia umowy leasingu, jaka jest ich łączna wartość oraz dodać opłatę za umowę cesji z tabeli opłat i prowizji leasingodawcy i na podstawie tych wyników przekalkulować sumę odstępnego. To bardzo istotny krok – jeśli odstępne będzie zbyt wysokie, nie znajdziesz wielu chętnych na przejęcie leasingu samochodu.

Kolejny etap to opublikowanie ogłoszenia o cesji leasingu samochodu na popularnych serwisach motoryzacyjnych i w mediach społecznościowych. Jeśli już wcześniej znalazłeś firmę zainteresowaną przejęciem Twojej umowy, możesz pominąć ten krok. Gdy ustalisz wszystkie warunki z nowym korzystającym, pozostaje jedynie złożyć wniosek o cesję do leasingodawcy, dopełnienie stosownych formalności i przekazanie samochodu.

 

Powrót do listy wpisów